Ako poskytnúť 2% z dane?

Ako každý rok, aj teraz môžete pomôcť rozvoju občianskeho sektora, a to bez toho, aby vás to niečo stálo. Jednoducho rozhodnete vy, kam pôjdu 2% z vašej celkovej zaplatenej dane. Ďakujeme vám, že sa rozhodnete pomáhať, či už komunitno-kultúrnemu centru PRIESTOR alebo hociktorému inému združeniu či neziskovej organizácii.

Tento rok použijeme financie z vašich 2% najmä na mzdy pracovníčok s mládežou a zabezpečenie tímu kultúrnych podujatí, ktorý bude aj naďalej prinášať všetky tie skvelé aktivity, ktoré oživujú Sereď. Ako teda poukázať 2% z dane?

Stretávačky pre teenagerov v utorky a v piatky od 17:00.

Som zamestnanec a zúčtovanie dane za mňa robí zamestnávateľ

1. Požiadali ste svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane? Super! 

2. Potom požiadajte zamestnávateľa, aby vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane. Z tohto potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať:

a) 2% z vašej zaplatenej dane – je suma (minimálne však 3 €), ktorú môžete v prospech KC PRIESTOR poukázať. 

b) 3% z vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2023 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré ste v roku 2023 dobrovoľnícky pracovali. Ak ste boli v našom dobrovoľníckom tíme, ozvite sa, radi vystavíme 🙂

3. Stiahnite si Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane.

4. Do Vyhlásenia napíšte:

a) Vaše údaje

b) sumu 2% (resp. 3%), ktorú ste vyrátali z Potvrdenia o zaplatení dane a dátum zaplatenia dane (tiež z Potvrdenia)

Budeme radi, ak zaškrtnete v tlačive aj súhlas so zaslaním Vašich údajov, aby sme sa Vám mohli poďakovať.

5. Obe tieto tlačivá, teda Vyhlásenie a Potvrdenie, doručte do 30. 04. 2024 na daňový úrad podľa Vášho bydliska. Adresu si nájdete TU. Prípadne nás kontaktujte.

***Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Vyhláseniu a Potvrdeniu o zaplatení dane je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti.

Vzdelávanie dievčat do 15 rokov dva utorky v mesiaci od 15:00 do 18:00.


Som fyzická osoba, ktorá si podáva daňové priznanie sama

1. Podľa typu príjmov, ktoré ste v roku 2023 mali, vyplňte Daňové priznanie typu A alebo Daňové priznanie typu B. V rámci neho vypočítate aj:

a) 2% z Vašej zaplatenej dane – to je suma, ktorú môžete v prospech KC PRIESTOR poukázať. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.

b) 3% z Vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2023 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré ste v roku 2023 dobrovoľnícky pracovali. Ak ste boli súčasťou nášho dobrovoľníckeho tímu, napíšte nám na mirka/zavináč/kcpriestor.sk a pošleme Vám potvrdenie.

2. Do príslušných kolónok Vášho daňového priznania o venovaní 2% z dane vyplňte naše údaje:

IČO/SID: 48484873

Právna forma: občianske združenie

Obchodné meno: KC PRIESTOR

Sídlo (ulica): Dionýza Stúra

Súpisné číslo: 759/35

PSČ: 92601 

Obec: Sereď

Podpíšte políčko pri týchto údajoch.

Budeme radi, ak navyše zaškrtnete v tlačive súhlas so zaslaním Vašich údajov, aby sme sa Vám mohli poďakovať.

3. Kompletne vyplnené daňové priznanie doručte do 31. 03. 2024 na daňový úrad podľa Vášho bydliska. Adresu si nájdete TU. K tomuto dátumu musíte tiež zaplatiť dane z príjmov.

***Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Vášmu daňovému priznaniu je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti!

Vzdelávanie mladých aktívnych ľudí každú stredu od 16:00 do 17:00 a jednu sobotu v mesiaci.


Som právnická osoba

1. Vyplňte Daňové priznanie právnických osôb. V rámci neho vypočítate aj:

a) 1% z Vašej zaplatenej dane, ak Vaša firma v roku 2023 až do termínu na podanie tohto daňového priznania NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (hocijakej organizácii). 

b) 2% z Vašej zaplatenej dane, ak Vaša firma v roku 2023 až do termínu na podanie tohto daňového priznania DAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (hocijakej organizácii).

2. Do príslušných kolónok Vášho daňového priznania o venovaní 1% / 2% z dane vyplňte naše údaje:

IČO/SID: 48484873

Právna forma: občianske združenie

Obchodné meno: KC PRIESTOR

Sídlo (ulica): Dionýza Stúra

Súpisné číslo: 759/35

PSČ: 92601 

Obec: Sereď

Budeme radi, ak navyše zaškrtnete v tlačive súhlas so zaslaním Vašich údajov, aby sme sa Vám mohli poďakovať.

3. Kompletne vyplnené daňové priznanie doručte do 31.03.2024 na Váš daňový úrad (zvyčajne podľa Vášho sídla). Adresu si nájdete TU. K tomuto dátumu musíte tiež zaplatiť dane z príjmov.

***Okrem daňového priznania už NEPODÁVATE na poukázanie 2% z dane žiadne iné tlačivá, ako napríklad kópie darovacích zmlúv, atď. – tie sú dôležité pri až pri prípadnej kontrole.

Detský štvrtok každý štvrtok od 9:00 do 11:00

Až 16 646 hodín dobra venovali ľudia počas tohtoročného Týždňa dobrovoľníctva. V Seredi sme prispeli takmer 180 dobro-hodinami

Ďakujeme vám všetkým za krásny týždeň dobrovoľníctva. Spoločne sme investovali 140 dobrovoľníckych hodín do vypratania kaštieľa, aby mohla byť ďalšia jeho miestnosť zrekonštruovaná (držme si palce). Ďalších takmer 40 hodín sme spoločne pripravovali Deň otvorených dverí, ktorý nás inšpiroval aj bavil.

Zo spoločnosti Amazon sa nám prihovorili aj Renáta Belušková a Júlia Žulová. Mladí ľudia tak zistili, aké pracovné možnosti majú v Seredi a čo všetko zahŕňa “práca za pásom”. Foto: Lukáš Klčo pre KC PRIESTOR

Priamo v našich priestoroch sme privítali takmer 40 ľudí. S tými sme sa inšpirovali počas doobedných prednášok od úžasných osobností: Renka Belušková (Amazon), Marta Hlavatá (NIVAM), Norbert Daniš, Tamás Csanda (Maďarské kolégium v Bratislave a Študenstký parlament v Nových Zámkoch), Júlia Žulová (Amazon) a Malvínka Ištoková a Nikolas Knažík z Novej Serede. 

Svoju cestu pracovníčky s mládežou vyrozprávala aj Martuš Hlavatá, krajská koordinátorka NIVAM. Foto: Lukáš Klčo pre KC PRIESTOR

Takisto ste nám pomohli pomenovať naše ďalšie kroky vďaka fokusovej skupine, počas ktorej ste nám “naložili” a odporučili, v čom pokračovať 🙂 Za facilitovanie opäť ďakujeme nášmu vernému Palimu Ščasnému. 

Večer sme si spoločne užili kvízy s Luckou, do ktorých nám otázkami prispeli aj z tímu OZ Vodný hrad a neskôr sme si vychutnali koncerty od Sašky Süttöovej a Graeme Marka. Za najchutnejšiu kávu ďakujeme Tomimu zo Zereth Coffee a za mega zvučenie ďakujeme nášmu dobrovoľníkovi, ktorý nás podporuje už roky Milanovi Ďuricovi z @md-sound

Okrem skvelej kávičky od Zereth Coffee dostali naši rečníci a rečníčky aj ďalšie prekvaenie. Darčeky pre nich a pre víťazné tímy v rámci kvízov nám darovala aj Frederika Kurbelová Fačkovcová – EllaJohnes. Srdečne ďakujeme

Ďakujeme za komunitu, ktorú máme okolo nás. Ďakujeme za vás. 

A čo teda najbližšie? 

S dobrovoľníctvom, ale aj s ďalšími aktivitami, samozrejme, pokračujeme. Ak sa chceš pridať do nášho tímu či už dobrovoľnícky alebo aktívnejšie, napíš nám správu na vika@kcpriestor.sk. Ak náš radšej podporíš finančne, môžeš tak urobiť tu: https://kcpriestor.darujme.sk/dam-priestor-dobru/ 

V utorky nás čakajú Stretávačky, vo štvrtok doobeda Detský PRIESTOR a v piatok od 16:00 pracovné stretko s mládežníckym parlamentom. Jún bude nabitý tiež, pre celý jeho program nás sleduj aj naďalej alebo sa prihlás na odber noviniek: PRIHLÁS SA TU.

Aktivity v rámci Týždňa dobrovoľníctva realizuje v Seredi KC PRIESTOR za podpory spoločnosti Amazon Fullfilment s.r.o.

Za fotografie ďakujeme Lukášovi Klčovi.

Týždeň dobrovoľníctva odštartoval s takmer 40 ľuďmi v kaštieli. V piatok sa vidíme v KC PRIESTOR

KC PRIESTOR sa aj tento rok zapojil do celoslovenskej iniciatívy Týždeň dobrovoľníctva. Hneď v pondelok vypratalo jednu miestnosť v Seredskom kaštieli, a to za pomoci tímov zo spoločnosti Amazon, Základnej školy Juraja Fándlyho, Špeciálnej základnej školy a Cirkevnej základnej školy, a mládežníckeho parlamentu Nová Sereď. 

Upratovanie Seredského kaštieľa počas Týždňa dobrovoľníctva v Seredi. Foto: Lukáš Klčo pre KC PRIESTOR.

Obrovské množstvo odpadu pomohlo následne odniesť mesto Sereď. Zaujímavé príbehy z histórie porozprávali nielen mládeži Róbert Daňo z Mestského múzea – Fándlyho fara v Seredi a Martina Hilkovičová z Občianskeho združenia Vodný Hrad.

Nečakané horúčavy pondelka zvládli dobrovoľníci a dobrovoľnícky aj vďaka limonádam od ManaRoots. Foto: Lukáš Klčo pre KC PRIESTOR.

Mládež z miestnych škôl, ale aj dospelí tak spoznali o niečo lepšie svoje mesto a stali sa na chvíľu hrdinami-dobrovoľníkmi. Ako povedala Martina Hilkovičová z Vodného hradu: “tak ako sa teraz rozprávame o prestavbách na kaštieli, ktoré robili Esterházyovci alebo Thurzovci, možno sa raz v záznamoch vaši potomkovia dozvedia o tom, ako ste ho vy pomohli zachraňovať.”

Okrem Amazonu sa brigády zúčastnila aj mládež z Novej Serede, zo ZŠ Juraja Fándlyho, z Cirkevnej základnej školy a zo Špeciálnej základnej školy v Seredi (na fotografii). Foto: Lukáš Klčo pre KC PRIESTOR.

Aktivitu zorganizovalo KC PRIESTOR v rámci Týždňa dobrovoľníctva, ktorý v Trnavskom kraji koordinuje Dobrovoľnícke centrum Trnavského kraja o.z.

AKTIVITY POKRAČUJÚ V PIATOK DŇOM OTVORENÝCH DVERÍ

Aktivitami PRIESTOR pokračuje už tento piatok, keď otvorí svoje dvere. Deň otvorených dverí bude počas doobedia hostiť osobnosti z biznisového, umeleckého aj neziskového sektora, ktoré predstavia mládeži z miestnych škôl svoje príbehy. 

Od 18:00 začínajú zábavné kvízy, počas ktorých sa zabavíte pri hádaní odpovedí na otázky o hokeji, literatúre, ale aj o seredskej histórii. 

Od 20:00 si môžete v PRIESTORe užiť hudobné koncerty, kedy vám postupne zahrajú Saška Süttöová a Graeme Mark Donaldson. Neminú vás ani skvelé výhry, chutné občerstvenie a členovia tímu KC PRIESTOR.

Aktivity v rámci Týždňa dobrovoľníctva realizuje v Seredi KC PRIESTOR za podpory spoločnosti Amazon Fullfilment s.r.o.

Za fotografie ďakujeme Lukášovi Klčovi.

Týždeň DOBROvoľníctva môžeš zažiť aj v Seredi

Seredské komunitno-kultúrne centrum ti opäť prináša dni plné inšpirácie, ale aj zábavy. V rámci Týždňa dobrovoľníctva sa zapojilo do aktivít, ktoré propagujú dobrovoľníctvo a zároveň dávajú dobrovoľnícke príležitosti. V dňoch 20. a 24. mája za podpory spoločnosti Amazon Fulfillment s.r.o. chcú ukázať, že život v Seredi môže byť naozaj svetový.

V KC PRIESTOR veríme, že dobro je v každom z nás a stačí ho iba povzbudiť k tomu, aby zažiarilo. Týždeň dobrovoľníctva naplní celé Slovensko zmysluplnými podujatiami a iniciatívami, mesto pri Váhu, samozrejme, nemôže byť vynechané.

V pondelok 20. mája sa od 9:00 stretávajú dobrovoľnícke posily pri seredskom kaštieli

Spoločne chcú vypratať zabudnuté miestnosti tisícročnej národnej historickej pamiatky, ktorá mala v minulosti obrovský význam pre celý región. Vypratané miestnosti v budúcnosti poslúžia na kultúrne účely. Aktivitu organizuje KC PRIESTOR v spolupráci s mestom Sereď, s mestským múzeom a s OZ Vodný hrad a na pomoc prídu aj zamestnankyne a zamestnanci spoločnosti Amazon Fulfillment s.r.o.

Aj keď žiješ v Seredi, môžeš mať svetovú budúcnosť. Zaži Deň otvorených dverí s KC PRIESTOR, ktorý ti otvorí oči aj srdcia

V piatok 24. mája otvorí KC PRIESTOR svoje brány pre študenstvo aj pre verejnosť. V doobedných hodinách sa predstavia príbehy inšpiratívnych osobností z neziskového aj biznis prostredia.

Po prednáškach sa o 13:30 uskutoční stretnutie mládežníckeho parlamentu, ku ktorému sa mladí môžu rovno pridať a od 18:00 štartuje zábavný program v podobe zábavných kvízov a koncertov. Svoju hudobnú tvorbu predstaví skvelá Alexandra Süttöová.

Vstup na večerný program je voľný. Nie je potrebné sa ani registrovať.

Pridajte sa k upratovacej partii alebo sa príďte zabaviť či inšpirovať počas DOD.

Teší sa na vás tím KC PRIESTOR a hlavný partner aktivity Amazon.

Ďakujeme partnerom a donorom aktivít

Máj, PRIESTOR čas

Vonku horí takmer leto, v PRIESTORe horia skvelé aktivity s ešte lepšími ľuďmi. V máji sa môžete tešiť na klasické stretnutia ako Stretávačky, Detský PRIESTOR či mládežnícky parlament. Máj je však lásky čas, čo pre nás znamená stretnúť sa s celou komunitou a osláviť DOBRO, ktoré spoločne tvoríme. Ako?

Stretávačky Teens

V marci sme rozbehli s Tatjanou Tomić zo Združenia STORM sociálne poradenstvo, ktoré pokračuje aj v máji. Každý prvý utorok v mesiaci od 16:00 poskytne Tatjana bezplatné poradenstvo pre mladých ľudí, ktorí sa chcú porozprávať medzi štyrmi očami. Pozornému oku neunikne, že tentokrát nepôjde o prvý, ale DRUHÝ UTOROK v mesiaci. Viac sa dočítate v našom článku TU.

Stretávačky sú neformálne stretká mladých ľudí do 19 rokov, počas ktorých hráme Playstation, pečieme palacinky, rozprávame sa o radostiach aj trápeniach alebo len tak sme. Počas stretnutí je možné využiť sociálno-psychologické poradenstvo, za čo vďačíme našim priateľkám a priateľom zo Združenia STORM a z Flek Klubu, ktoré v Trnave založilo IPčko.

Stretávačky počas mája budú v týchto dňoch:

14. apríla od 17:00

28. apríla od 17:00

Ešte väčšia zábava v PRIESTOR – KVÍZOVÉ VEČERY

Tak ako ťa v utorky hostí Vika a Tatjana, v piatky sa na teba teší Lucka so svojimi kvízmi. SPOILER ALERT: Posledný kvízový večer bol vraj najlepšie strávený večer v PRIESTORe. Tak len aby ste vedeli, je to sranda, je to super partia, sú to fascinujúce otázky. Kedy budú?

10. mája od 18:00

24. mája od 18:00 – počas dňa otvorených dverí

Detský PRIESTOR

Každý štvrtok od 9:00 do 11:00 s Anuškou, ktorá sa okrem prekladateľstva venuje aj montessori aktivitám na aktivitybug.sk. Takže budete vo viac než dobrých rukých ♡

Deti si nájdu kamošov a kamošky, vy si oddýchnete a dáte kávu alebo čaj. Za symbolické vstupné 3 eurá tak získate svoj PRIESTOR na materskej a vaše deti príjemné herničky.

Detský PRIESTOR počas apríla bude v týchto dňoch:

02. 05. od 9:00 do 11:00

16.05. od 9:00 do 11:00

23. 05. od 9:00 do 11:00

30. 05. od 9:00 do 11:00

Oslávime aj deň matiek

Počas detského PRIESTORu nezabudneme v máji ani na deň matiek. Vyrábať budeme krásnoty zo samotvrdnúcej hmoty aj z papiera a budeme sa tešiť na všetky detičky od 2 do 8 rokov. Veríme, že každé dieťatko si u nás niečo nájde a vytvorí vlastnými rukami darček pre tú najlepšiu maminku alebo babku na svete.

Viac info sa dočítate v článku o dielničkách: https://www.kcpriestor.sk/ine/detske-tvorive-dielnicky-ku-dnu-matiek

Workshop pre mladých aktívnych

Mládežnícky parlament mesta Sereď, Nová Sereď, je plný angažovaných ľudí, ktorí sa zaujímajú a chcú sa vzdelávať, rásť, dozvedať nové veci o seba aj o našom meste.

Workshop Komunikácia a komunikačné zručnosti ponúka kombináciu teoretických vedomostí, praktických cvičení, prípadových štúdií a hier, ktoré môžu pomôcť lepšie si navzájom porozumieť a zlepšiť medziľudské vzťahy. Workshop budú viesť Peter Mitacz, Operations Manager, a Renáta Belušková, Senior HR Business Partner, zo spoločnosti Amazon Fulfillment Slovakia, s. r. o. v Seredi.

Vítaní sú všetci ľudia do 30 rokov. Stačí sa zaregistrovať a chytiť si miesto, keďže počet mies je obmedzený. Registračný formulár nájdete TU:

Prihlasovať sa môžete do 10. mája.

Týždeň dobrovoľníctva

Od 20. mája do 26. mája sa uskutoční po celom Slovensku Týždeň dobrovoľníctva. Do kampane sme sa opäť zapojili aj my a vymysleli sme parádne aktivity, na ktorých sa túžime s vami stretnúť a osláviť dobro. Lebo aj keď sa to nemusí v posledných mesiacoch zdať, na Slovensku je veľa dobrých ľudí. A my sa tešíme, že ich máme v komunite.

Všetky detaily vrátane perfektných partnerov zverejníme čoskoro. Zatiaľ môžeš dať sneak-peak na stránke venovanej kampani a zaregistrovať sa ako dobrovoľníca posila:

ĎAKUJEME

Ďakujeme všetkým partnerom, bez ktorých by sme nedokázali prinášať toľko aktivít, koľko prinášame.

Vďaka patrí aj všetkým naším darcom, ktorými sú úplne bežní ľudia a prispievajú nám na chod centra. Budeme skákať dva metre dvadstať, ak sa pridáš tiež ♡ Prípadne nám môžeš poskytnúť 2% z dane, v tomto článku zistíš ako.

Detské tvorivé dielničky ku dňu matiek

Detský PRIESTOR, foto: Lukáš Klčo

Pokračujeme v akciách Detského priestoru! Tentokrát jarnými tvorivými dielničkami, na ktorých si detičky spolu s rodičmi môžu vyrobiť milé darčeky ku Dňu matiek pre svoje maminky, babinky, babky a kohokoľvek budú chcieť 💐

Dielničky sa uskutočnia v sobotu 11. mája od 16.00 v Priestore. 

Detský PRIESTOR, foto: Lukáš Klčo
Detský PRIESTOR, foto: Lukáš Klčo

Vyrábať budeme krásnoty zo samotvrdnúcej hmoty aj z papiera a budeme sa tešiť na všetky detičky od 2 do 8 rokov. Veríme, že každé dieťatko si u nás niečo nájde a vytvorí vlastnými rukami darček pre tú najlepšiu maminku alebo babku na svete.

Samozrejmosťou je aj malé občerstvenie, detský kútik a všetok materiál potrebný na tvorenie.

Aby sme vedeli zabezpečiť všetko potrebné, prihláste sa prosím cez formulár nižšie v odkaze:

Budeme sa tešiť na všetky malé aj veľké tvorivé duše ❤️

Sereď sa zaviazala, že bude počúvať mladých ľudí. Podpísala s nimi memorandum o spolupráci.

Foto: KC PRIESTOR / Stano Klačanský

Novovzniknutý mládežnícky parlament Nová Sereď, ktorý KC PRIESTOR koordinuje v rámci projektu Angažovaná Sereď,  podpísal v piatok na mestskom úrade v Seredi zmluvu o spolupráci s mestom Sereď. Podujatia sa zúčastnili všetky seredské školy, krajské aj národné organizácie, ktoré pracujú a mládežou, vedenie mesta Sereď a aj podpredseda Trnavského samosprávneho kraja Patrik Voltmann.

Okrem samotného podpísania zmluvy sme vyskúšali, ako si jednotlivé generácie rozumejú. Viete, čo je felliť alebo kuchta?
Okrem samotného podpísania zmluvy sme vyskúšali, ako si jednotlivé generácie rozumejú. Viete, čo je felliť alebo kuchta?

Stretla sa úžasná a obrovská skupina ľudí, ktorá chce spolupracovať a tvoriť lepšie mesto, lepší kraj, lepšie prostredie pre mladých ľudí. Tešíme sa na všetky ďalšie kroky, ktoré máme pred sebou,

uviedla Miroslava Sabová Dudášová, koordinátorka projektu Angažovaná Sereď.

Zmluva o spolupráci je oficiálnym potvrdením spolupráce a obojstrannej snahy o skvalitňovanie života mladých ľudí v meste Sereď. Mladí ľudia sa v ňom zaviazali, že budú získavať potreby a požiadavky od ľudí do 30 rokov a následne ich budú komunikovať vedeniu mesta Sereď. 

Takisto svojím podpisom potvrdili, že budú organizovať kultúrne a vzdelávacie podujatia pre mládež a svoju inšpiráciu budú hľadať aj v spolupráci s inými organizáciami v meste, v kraji, ale aj na národnej a medzinárodnej úrovni.

Je mi cťou zastupovať mladých ľudí v Seredi. Pozývam vás, mladí, pridajte sa k nám a meňte spolu s nami mesto k lepšiemu,

vyzval prítomných študentov a študentky predseda Novej Serede Nikolas Knažík.

Na druhej strane sa mesto zaviazalo, že minimálne 4-krát do roka vytvorí priestor na vypočutie a diskusiu s mladými ľuďmi, bude rešpektovať ich spätnú väzbu na rozvoj mesta a bude hľadať možnosti, ako podporiť mladých ľudí pri ich sebarealizácii. 

Podpísanie spolupráce s mládežníckym parlamentom považujem za významný krok a dôležitý posun v oblasti participácie v Seredi. Práve mladí vnášajú do miest nové nápady a život. Ich názory, návrhy a potreby musíme počúvať a rešpektovať.

vysvetlil primátor Serede Ondrej Kurbel.
O živote mladých ľudí v meste a v kraji diskutovali,zľava: Marek Čulaga, koordinátor práce s mládežou, Karin Drgonová, členka mládežníckeho parlamentu, Patrik Voltmann, podpredseda TTSK, Ondrej Kurbel, primátor mesta Sereď
O živote mladých ľudí v meste a v kraji diskutovali,zľava: Marek Čulaga, koordinátor práce s mládežou, Karin Drgonová, členka mládežníckeho parlamentu, Patrik Voltmann, podpredseda TTSK, Ondrej Kurbel, primátor mesta Sereď

Spolupráca s mládežníckym parlamentom je ďalším dôležitým krokom – popri vytváraniu novej koncepcie pre rozvoj práce s mládežou – pre budovanie mesta, v ktorom sa mladí ľudia rozhodnú tráviť svoj voľný čas, či neskôr budovať si tu svoj rodinný život.

Memorandum o spolupráci podpísal primátor mesta Ondrej Kurbel a predseda Novej Serede Nikolas Knažík
Memorandum o spolupráci podpísal primátor mesta Ondrej Kurbel a predseda Novej Serede Nikolas Knažík. Foto: KC PRIESTOR / Stano Klačanský

Nová Sereď – mládežnícky parlament mesta Sereď je výsledkom projektu Angažovaná Sereď, ktorý realizuje KC PRIESTOR a ktorý je spolufinancovaný európskym programom Erasmus Plus pod ID projektu KA154-YOU-BD187A4D.

KC PRIESTOR od roku 2016 podporuje mladých ľudí v ich angažovanosti a je im mentorom na ceste za presadzovaním potrieb mladých ľudí do 30 rokov, vďaka čomu môže rásť aj samotné mesto. Aktívny mládežnícky parlament je výsledkom ich spolupráce aj s mestom Sereď.

Už tento piatok budeme diskutovať s Matejom Príbelským a s parlamentmi z iných miest

Mladí ľudia, ktorí majú záujem zažiť Novú Sereď v neformálnom prostredí a spoznať príbeh mladého aktívneho novinára z Galanty Mateja Príbelského, môžu prísť už tento piatok 26. apríla o 17:00 do KC PRIESTOR. Matej je investigatívny novinár z redakcie Aktuality.sk, ktorého súkromie narušil rapper Rytmus, ktorý zverejnil jeho telefónne číslo.

V neformálnom a bezpečnom prostredí sa porozprávame o tom, ako vieme byť angažovaní a akú moc môžu mať naše aktivity. Zároveň spoznáme veľa mladých ľudí aj z iných mládežníckych parlamentov po Slovensku a po diskusii môžeme zostať kecať ďalej či zabaviť sa pri karaoke night.

Viac fotografií si môžete pozrieť vo fotogalérii:

Apríl v PRIESTORe

Vonku horí takmer leto, v PRIESTORe horia skvelé aktivity s ešte lepšími ľuďmi. V apríli sa môžete tešiť na klasické stretnutia ako Stretávačky, Detský PRIESTOR či mládežnícky parlament. Využijeme však aj takmerletné počasie a pôjdeme spolu upratať Sereď.

Stretávačky Teens

V marci sme rozbehli s Tatjanou Tomić zo Združenia STORM sociálne poradenstvo, ktoré pokračuje aj v apríli. Každý prvý utorok v mesiaci od 16:00 poskytne Tatjana bezplatné poradenstvo pre mladých ľudí, ktorí sa chcú porozprávať medzi štyrmi očami. Viac sa dočítate v našom článku TU.

Stretávačky sú neformálne stretká mladých ľudí do 19 rokov, počas ktorých hráme Playstation, pečieme palacinky, rozprávame sa o radostiach aj trápeniach alebo len tak sme. Počas stretnutí je možné využiť sociálno-psychologické poradenstvo, za čo vďačíme našim priateľkám a priateľom zo Združenia STORM a z Flek Klubu, ktoré v Trnave založilo IPčko.

Stretávačky počas apríla budú v týchto dňoch:

02. apríla od 17:00

23. apríla od 17:00

V stredu 10. apríla prichádza aj nový formát Stretávačiek, a to kvízové večery s Luckou. Mladí ľudia sa môžu stretnúť, spolu sa zabaviť, dozvedieť sa niečo nové a získať sladké výhry. Začíname o 18:00.

Detský PRIESTOR

Každý štvrtok od 9:00 do 11:00 s Annamáriou Galovou Vrbovou, ktorá sa okrem prekladateľstva venuje aj montessori aktivitám na aktivitybug.sk. Takže budete vo viac než dobrých rukých ♡

Deti si nájdu kamošov a kamošky, vy si oddýchnete a dáte kávu alebo čaj. Za symbolické vstupné 3 eurá tak získate svoj PRIESTOR na materskej a vaše deti príjemné herničky.

Detský PRIESTOR počas apríla bude v týchto dňoch:

4. 04. od 9:00 do 11:00

11.04. od 9:00 do 11:00

18.03. od 9:00 do 11:00

25. 03. od 9:00 do 11:00

Workshop pre mladých aktívnych

Mládežnícky parlament mesta Sereď, Nová Sereď, je plný angažovaných ľudí, ktorí sa zaujímajú a chcú sa vzdelávať, rásť, dozvedať nové veci o seba aj o našom meste. V sobotu 13. apríla od 9:00 do 13:00 budú Johny Vaško a Fredy Babic, zakladatelia kreatívneho štúdia Nowera, viesť workshop s fascinujúcou marketingovou témou nielen pre mladých – Moja značka.

Vítaní sú všetci ľudia do 30 rokov. Stačí sa zaregistrovať a chytiť si miesto, keďže počet mies je obmedzený. Registračný formulár nájdete TU: https://forms.gle/MFMRSrhf3vhXC1ccA

Prihlasovať sa môžete do 12. apríla.

ĎAKUJEME

Ďakujeme všetkým partnerom, bez ktorých by sme nedokázali prinášať toľko aktivít, koľko prinášame.

Vďaka patrí aj všetkým naším darcom, ktorými sú úplne bežní ľudia a prispievajú nám na chod centra. Budeme skákať dva metre dvadstať, ak sa pridáš tiež ♡ Prípadne nám môžeš poskytnúť 2% z dane, v tomto článku zistíš ako.

Marec v PRIESTORe

Na jar už čakať nemusíme a ani na marcový program v KC PRIESTOR! Tešiť sa môžete na klasické stretnutia ako Stretávačky, Detský PRIESTOR či mládežnícky parlament, ale aj na chuťovečky ako Vymínačka izbových rastlín či Noc s Navrátilom pre najmenších.

Stretávačky Teens

V marci rozbiehame s Tatjanou Tomić zo Združenia STORM novinku! Každý prvý utorok v mesiaci od 16:00 poskytne Tatjana bezplatné poradenstvo pre mladých ľudí, ktorí sa chcú porozprávať medzi štyrmi očami. Viac sa dočítate v našom článku TU.

Stretávačky sú neformálne stretká mladých ľudí do 19 rokov, počas ktorých hráme Playstation, pečieme palacinky, rozprávame sa o radostiach aj trápeniach alebo len tak sme. Počas stretnutí je možné využiť sociálno-psychologické poradenstvo, za čo vďačíme našim priateľkám a priateľom zo Združenia STORM a z Flek Klubu, ktoré v Trnave založilo IPčko.

Stretávačky počas marca budú v týchto dňoch:

05. marca od 17:00

19. marca od 17:00

O Stretávačkách si viac môžeš prečítať TU.

tatjana_stretavacky

Detský PRIESTOR

Každý štvrtok od 9:00 do 11:00 s Annamáriou Galovou Vrbovou, ktorá sa okrem prekladateľstva venuje aj montessori aktivitám na aktivitybug.sk. Takže budete vo viac než dobrých rukých ♡

Deti si nájdu kamošov a kamošky, vy si oddýchnete a dáte kávu alebo čaj. Za symbolické vstupné 3 eurá tak získate svoj PRIESTOR na materskej a vaše deti príjemné herničky.

Detský PRIESTOR počas marca bude v týchto dňoch:

7. 03. od 9:00 do 11:00

14.03. od 9:00 do 11:00

28.03. od 9:00 do 11:00

Noc s Navrátilom

V rámci Detského PRIESTORu pripravujeme aj krásny večer pre najmenších. Uctíme si ním pamiatku seredského spisovateľa Jána Navrátila, ktorý písal najmä knihy pre deti.

Častým prvkom jeho príbehov bola rieka Váh a čarovní vodníci. Aj preto sa z PRIESTORu stane na jeden večer poronda, cez ktorú tečia Váh a z vašich detí sa stanú vodníci. Počas dielničiek si budú môcť vyrobiť zelené parochne, či vymaľujú Váh. Príbehy z Navrátilových knižiek nám bude čítať herečka Aďka Suttoová.

Noc s Navrátilom sa uskutoční v piatok 22. marca o 17:00.

Ďakujeme rodine Navrátilových za súhlas s daným podujatím a želáme im veľa síl ♡.

Workshop pre mladých aktívnych

Mládežnícky parlament mesta Sereď, Nová Sereď, je plný angažovaných ľudí, ktorí sa zaujímajú a chcú sa vzdelávať, rásť, dozvedať nové veci o seba aj o našom meste. V sobotu 16. marca od 9:00 do 13:00 bude Marek Čulaga, koordinátor práce s mládežou v meste Sereď, viesť workshop s fascinujúcou témou nielen pre mladých – Osobné poslanie.

Vítaní sú všetci ľudia do 30 rokov. Stačí sa zaregistrovať a chytiť si miesto, keďže počet mies je obmedzený. Registračný formulár nájdete TU: https://forms.gle/MFMRSrhf3vhXC1ccA

Prihlasovať sa môžete do 13. marca.

nova sered na urade

Vymínačka izbových rastlín

Rovnako ako ovocie, ani izbové rastliny k nám nemusia cestovať až z Indie.

V sobotu 23. marca si domov odnesiete odrezky izbových rastlín. Pôjde tak o jarnú Vymínačku, v rámci ktorej sa zameriame na vymieňanie izbových rastlín. Takisto podporíme myšlienku fair-trade, a teda upozorníme na to, že rastlinky, ktoré pestujeme doma na okne, nemusia cestovať cez pol sveta, kým skončia u nás na parapete.

Počet odrezkov, ktoré donesiete, je tentokrát neobmedzený. Dbajte iba na to, aby ste množili rastlinky, ktoré sú zdravé, bez škodcov. Takisto si môžete zobrať ľubovoľný počet rastlín.

Samozrejme, rastlinky si môžete prísť zobrať aj v tom prípade, ak žiadne nedonesiete.

Infobodka Sereď: Trnavský samosprávny kraj otvára nový dotačný program

KC PRIESTOR funguje aj ako networking pre aktívnych ľudí a mimovládky v Seredi a v okolí. Spoločne hľadáme prieniky spolupráce a takisto sa informujeme o nových dotačných programoch. Trnavský samosprávny kraj aktuálne otvoril Fond na rozvoj TTSK a v piatok 15. marca o 15:30 sa o nej dozvieme viac priamo od Jána Raclavského z Organizačného oddelenia TTSK.

ĎAKUJEME

Ďakujeme všetkým partnerom, bez ktorých by sme nedokázali prinášať toľko aktivít, koľko prinášame.

Vďaka patrí aj všetkým naším darcom, ktorými sú úplne bežní ľudia a prispievajú nám na chod centra. Budeme skákať dva metre dvadstať, ak sa pridáš tiež ♡ Prípadne nám môžeš poskytnúť 2% z dane, v tomto článku zistíš ako.

Novinka so sociálnou pracovníčkou v PRIESTORe

Tatjana Tomič, srdcom a dušou spojená s mladými ľuďmi zo Serede, nám odhaluje svoje zážitky a príbeh práce v rámci Združenia STORM a Priestoru. Svojím oddaním a odbornosťou v oblasti sociálneho poradenstva pomáha mladým ľuďom zvládať životné výzvy a nástrahy. Teraz spúšťa novú aktivitu.

Koordinátorky práce s mládežou v KC PRIESTOR spolu s Tatjanou Tomič. Okrem vážnych rozhovorov prinášajú na stretká aj srandu.

Tatjana sa venuje prevencii užívania drog a ochrane sexuálneho zdravia. Jej prístup je založený na podpore, vzťahu, otvorenosti a dôvere, bez súdov a predsudkov.

“Mojím cieľom je byť pre každého tu a teraz, bez ohľadu na to, čo práve prežíva. Verím, že každý má silu a schopnosť nájsť vlastné riešenia,” hovorí Tatjana.

Stačí prísť prvý utorok v mesiaci

V Priestore je každý prvý utorok v mesiaci pred Stretávačkou, teda od 16:00. K dispozícii je pre tých, ktorí potrebujú podporu a otvorený rozhovor. Tento prístup k sociálnemu poradenstvu je zameraný na posilnenie jednotlivca a jeho schopnosti riešiť vlastné problémy.

Stačí prísť do KC PRIESTOR a v nerušenom prostredí sa porozprávať o témach, ktoré si potrebuješ poriešiť. Či už ide o návykové látky, vzťahy či inú otázku, na ktorú nemáš odpovede.

“Sociálne poradenstvo je rozhovor zameraný na situáciu, ktorú aktuálne riešiš. Môj cieľ je pomôcť ti nájsť vlastné riešenia, lebo nikto nevie o tvojom živote lepšie ako ty sám,” dodáva Tatjana.

Takže, ak sa cítite neskutočne zmätení, nezúfajte. Tatjana a jej tímový prístup v Priestore vám ponúka miesto, kde môžete nájsť podporu a pochopenie.

Sociálne poradenstvo je jednou z hlavných aktivít, ktoré pri vzniku PRIESTORu prinieslo Združenie STORM. S úspechom Stretávačiek sa služba vracia a prináša zároveň nový formát rozhovorov.

Aktivity programu Stretávačky finančne podporilo mesto Sereď z dotačnej výzvy na mládež. Ďakujeme.

Takisto ďakujeme Združeniu STORM za neustálu podporu a prinášanie profesionálnych služieb do KC PRIESTOR.