OBĽÚBENÝ SEREDSKÝ FESTIVAL JE SPÄŤ

Vata fest sa vracia vo veľkom štýle. V sobotu 19. augusta na hlavnom pódiu v Zámockom parku vystúpi známa kapela Korben Dallas, v kaštieli odohrajú legendárne Modré hory a nitrianske Nové divadlo zahrá predstavenie Anna Franková.

Predstavia sa aj seredské tanečné, hudobné a výtvarné talenty a vďaka rínku ukážu svoju tvorbu lokálni handmade výrobkári. Nebude chýbať program pre deti vo forme hier, predčítavania kníh, bábkového divadla Divadieľko Maťo a Divadlo Morgonrock či kreatívnych workshopov. 

Núdza nebude ani o výtvarné inštalácie a výstavy. Svoju tvorbu predstavia viacerí seredskí umelci a umelkyne, ktorí pomaľujú veľkorozmerné písmená VATA.

Okrem nich bude vystavovať svetoznámy fotograf Igor Mikula, ktorého fotografie zvierat z džungle vyhrávajú medzinárodné ocenenia. Vystavené budú aj fotky Stanislava Klačanského, ktorý pred dvoma rokmi nafotil pre Vata magazín fotografie o separovaní odpadu a za sériu vyhral ocenenie Slovak Press photo.

foto: Stanislav Klačanský pre Vata magazín / KC PRIESTOR. Ocenenia: Slovak Press Photo, Príroda a životné prostredie
foto: Stanislav Klačanský pre Vata magazín / KC PRIESTOR. Ocenenia: Slovak Press Photo, Príroda a životné prostredie

Vata fest opäť prinesie svetelnú show pod taktovkou agentúry Hurricane a Ľubomíra Slovinského a jeho tímu, ktorá v kombinácii s mohutnými platanmi a historickým kaštieľom prináša nezabudnuteľný zážitok, ktorý je každoročne vyvrcholením festivalu.

Projekt Vata fest finančne podporilo mesto Sereď a Nadácia SPP.

Vata fest organizujeme spoločne s: Zereth Coffee, Hurricane, OZ Vodný hrad, Komunita Eden, OZ Seredské nábrežie, Kidvak, kreatívnym štúdiom Nowera, miestnou farmou Bielokvet a s mnohými ďalšími.

ĎAKUJEME. Veľmi si túto spoluprácu vážime 💛

Letná vymínačka

Leto je tu, a preto nastal čas na ďalšiu obmenu šatníka.

Vyriešte to s nami inak a nenakupujte nové – vymeňte svoje nenosené či málo nosené kúsky za tie, ktoré vám sadnú ako uliate na našej letnej Vymínačke.

Po jarnej edícii sa opäť stretneme v Priestore, v sobotu 10.6.2023 od 16:00 do 18:00. Čaká vás náš príjemný Priestor, koláčiky a káva.

Vstupné na podujatie je dobrovoľné.

letna vyminacka

Čo môžem priniesť?

Uprednostňujte sezónne veci, teda veci na leto. V septembri je pre vás pripravená jesenná edícia vymínačky, takže jesenné veci si ušetrite na túto.

Môžete priniesť 7 kusov oblečenia v stave, v akom by potešili aj vás alebo by ste sa ich nehanbili dať najlepšej kamoške. Veci musia byť opraté, bez fľakov alebo dier, ideálne aj vyžehlené. Môžete priniesť aj topánky. 

Vyhradzujeme si právo nezobrať vaše veci, ak nezodpovedajú požiadavkám. Priniesť môžete dámske, pánske aj detské oblečenie.

Kedy môžem veci priniesť?

Oblečenie prineste priamo na podujatie, v sobotu 10.6.2023 od 16:00. Veci noste do 17:30, aby sa nám ku koncu podujatia oblečenie nehromadilo. Nebojte, ak aj prídete medzi prvými, budeme mať už nachystané nejaké pekné kúsky. A môžete zostať počas celej vymínačky alebo sa na ňu vrátiť a pozrieť sa, čo pekné postupne pribúda.

Koľko vecí si môžem zobrať?

Nechceme vás limitovať a veríme, že si každý vezme presne toľko, koľko potrebuje. Na Vymínačku nie je nutné veci priniesť, aby ste si mohli niečo vziať, rovnako nie je nutné si niečo vziať, ak chcete veci priniesť. 

Čo urobíte so zostávajúcimi vecami?

Zostávajúce vecičky budú v spolupráci s ekocharitou posunuté ľuďom, ktorí to potrebujú, prípadne budú ekologicky zrecyklované.

Tešíme sa na vás.

Férový deň k ľuďom aj k prírode

Pre lepšiu budúcnosť pestovateľov, zdroj foto: fairtrade.sk

Už v sobotu 13. mája sa pridávame k iniciatíve Fair Trade Deň a ukážeme, že sa dá byť spravodlivý k ľuďom aj k prírode. Od 9:30 upratujeme, od 14:30 piknikujeme a vymíname spolu so Základnou školou Juraja Fándlyho.

Na podujatie pokojne vezmite aj svoje malé ratolesti

Upraceme Fándlyho a Dionýza Štúra

Tak ako u nás doma tak aj naše sídliská či verejné priestory si zaslúžia jarnú očistu. Aj preto prinášame už druhé pokračovanie mestského upratovania. Našim cieľom budú sídliská na Dionýza Štúra a Fándlyho ulici.

Tak ako v minulosti, aj na najbližšie upratovanie zabezpečíme pitný režim, ochranné rukavice a vrecia či iné potrebné drobnosti. Preto stačí, ak na upratovanie prídete vyzbrojení dobrou náladou.

Stretneme sa v sobotu o 9:30 pred KC PRIESTOR (OC Nova), kde prebehne rýchly brífing a následne sa spoločne odoberieme bojovať s neporiadkom v našom meste.

Nebojte sa priniesť aj svoje ratolesti či domácich miláčikov, budeme sa pohybovať v oblastiach bez intenzívnej premávky.

Posledný swap rastlín sme organizovali pod taktovkou projektu Džungľa v byte

Po práci zaslúžená odmena

Po upratovaní sa o 14:30 presunieme do nádherného stromového sadu v areáli ZŠ Juraja Fándlyho, kde bude prebiehať piknik a Vymínačka izbových rastlín.

Na pikniku si spoločne vychutnáme pekné prostredie, dobroty z našich záhrad, domáce koláče a mimoriadne chutnú kávu od Zereth Coffee. Ich káva sa okrem lahodnej chuti vyznačuje aj kvalitou a informáciámi o jej zdroji.

Upozorňujeme, že množstvo dobrôt bude limitované, odporúčame priniesť aj vlastné koláče. Navzájom tak môžeme spraviť koštovku a vymeniť si nielen rastliny, ale aj recepty.

Viac o iniciatíve Fairtrade Česko a Slovensko a prečo je dôležitá, si prečítate na ich webovej stránke.

Ani hrozno, ani izbové rastliny k nám nemusia cestovať až z Indie

Okrem plných žalúdkov si domov odnesieme aj odrezky izbových rastlín. Pôjde tak o májovú Vymínačku, v rámci ktorej sa zameriame na vymieňanie izbových rastlín. Takisto podporíme myšlienku fair-trade, a teda upozorníme na to, že rastlinky, ktoré pestujeme doma na okne, nemusia cestovať cez pol sveta, kým skončia u nás na parapete.

Počet odrezkov, ktoré donesiete, je tentokrát neobmedzený. Dbajte iba na to, aby ste množili rastlinky, ktoré sú zdravé, bez škodcov. Takisto si môžete zobrať ľubovoľný počet rastlín.

Samozrejme, rastlinky si môžete prísť zobrať aj v tom prípade, ak žiadne nedonesiete.

Za spoluprácu ďakujeme Základnej škole Juraja Fándlyho a za finančnú podporu ďakujeme mestu Sereď, ktoré naše eko-aktivity podporili cez dotačnú výzvu.

Zapojte sa do jarného upratovania mesta s PRIESTORom

Už tento piatok sa môžete zapojiť do upratovania v Seredi aj so svojimi ratolesťami, a pomôcť tak vyčistiť naše mesto v spolupráci s KC PRIESTOR.

Tak ako u nás doma, tak aj naše sídliská či verejné priestory si zaslúžia jarnú očistu. V PRIESTORe sme sa preto rozhodli poskytnúť Seredčankám a Sereďanom možnosť zapojiť sa a v príjemnej atmosfére upratať už tento piatok. 

Našim cieľom budú sídliská na Garbiarskej a Mlynárskej ulici, prípadne zámocký park, resp. seredský amfiteáter v závislosti od vašej účasti. Tak ako v minulosti aj na najbližšie upratovanie zabezpečíme pitný režim, ochranné rukavice a vrecia či iné potrebné drobnosti. Na upratovanie tak stačí, ak prídete vyzbrojený dobrou náladou.

Stretneme sa v piatok 21.4. o 9:00 na Námestí Slobody pri pódiu, kde prebehne rýchly brífing a následne sa spoločne odoberieme bojovať s neporiadkom v našom meste. Nebojte sa priniesť aj svoje ratolesti či domácich miláčikov, budeme sa pohybovať v oblastiach bez intenzívnej premávky.

Jarné upratovanie mesta Sereď je súčasťou Jarného upratovania 2023 iniciatívy Upracme Slovensko a Smeťobrania 2023 organizovaného mestom Sereď.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou mesta Sereď.

Tešíme sa na vás.

Vymínačka detských vecí

Deti rastú ako z vody a to, čo im ešte pred mesiacom bolo dobré, má už teraz krátke rukávy. Nehovoriac o tom, že rovnako rýchlo vyrastú zo svojich hračiek a knižiek. Práve preto sme si pre vás pripravili špecializovanú detskú Vymínačku, na ktorej nájdete pre svoje deťuchy všetko potrebné. 

Už v sobotu, 15.4.2023 od 15:00 do 17:00 sa na vás tešíme v KC Priestor! Môžete si u nás posedieť s kamoškami, povymienať si veci, dať si kávu či koláčik.

Čo a koľko môžem priniesť? 

Na Vymínačku môžete priniesť maximálne 7 kusov vecí spolu. Z hygienických dôvodov neakceptujeme plyšové hračky a spodné prádlo. Oblečenie musí byť čisté a opraté, bez fľakov či iných poškodení. Hračky a knižky kompletné a bez poškodení. 

Koľko vecí si môžem vziať? 

Nelimitujeme vás v tom, koľko vecí si môžete z Vymínačky vziať domov. 

Aké je vstupné? 

Vstupné na toto podujatie je dobrovoľné. Vaše dary nám umožňujú pripravovať pre vás ďalšie podujatia.

Kde bude podujatie prebiehať?

KC PRIESTOR sa nachádza v Seredi v priestoroch OC Nova (rovnaká budova ako Kino Nova) na druhom poschodí – nad kaviarňou Libresso, na adrese Dionýza Štúra 759/35, Sereď.

Čo sú to Vymínačky?

Vymínačky sú jedinečné environmentálne a komunitné aktivity, ktoré na mesačnej báze organizujeme v seredskom KC PRIESTOR. Vymínačka, alebo SWAP po seredsky, neformálne vzdeláva verejnosť k uvedomeniu si, že nepotrebujeme plné skrine a všetko, čo vidíme v reklamách, a že ak nám duša po niečom piští, náš prvý krok nemusí viesť do obchodného centra.

Na tematických Vymínačkách swapujeme nielen oblečenie, ale aj knihy, potreby pre deti, školské potreby, rastlinky, dekorácie a ďalšie veci, čím nielen neformálne vzdelávame v oblasti životného prostredia a cirkulárnej ekonomiky, ale aj poskytujeme možnosti na ekonomické zužitkovanie vecí, z ktorých by sa inak stal ťažko recyklovateľný odpad. Veci, ktoré z podujatí zostanú, sú adresne darované ďalej, použité na upcykláciu či odložené na ďalšie Vymínačky.

Ako poskytnúť 2% z dane?

Ako každý rok, aj teraz môžete pomôcť rozvoju občianskeho sektora, a to bez toho, aby vás to niečo stálo. Jednoducho rozhodnete vy, kam pôjdu 2% z vašej celkovej zaplatenej dani. Ďakujeme vám, že sa rozhodnete pomáhať. Či už komunitno-kultúrnemu centru PRIESTOR alebo hociktorému inému združeniu či neziskovej organizácii.

Tento rok financie od vás použijeme najmä na kultúrny festival Vata fest, ktorého organizácia má obrovské náklady a dotačná pomoc je neistá. Zorganizujeme ho iba vďaka vám. Ako teda poukázať 2% z dane a pomôcť tak kultúrnemu životu v Seredi?

Som zamestnanec a zúčtovanie dane za mňa robí zamestnávateľ

  1. Požiadali ste svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane? Super! 

2. Potom požiadajte zamestnávateľa, aby vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane. Z tohto potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať:

a) 2% z vašej zaplatenej dane – je suma (minimálne však 3 €), ktorú môžete v prospech KC PRIESTOR poukázať. 

b) 3% z vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2022 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré ste v roku 2022 dobrovoľnícky pracovali. Ak ste boli v našom dobrovoľníckom tíme, ozvite sa, radi vystavíme 🙂

3. Stiahnite si Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane.

4. Do Vyhlásenia napíšte:

a) Vaše údaje

b) sumu 2% (resp. 3%), ktorú ste vyrátali z Potvrdenia o zaplatení dane a dátum zaplatenia dane (tiež z Potvrdenia)

Budeme radi, ak zaškrtnete v tlačive aj súhlas so zaslaním Vašich údajov, aby sme sa Vám mohli poďakovať.

5. Obe tieto tlačivá, teda Vyhlásenie a Potvrdenie, doručte do 30. 04. 2023 na daňový úrad podľa Vášho bydliska. Adresu si nájdete TU. Prípadne nás kontaktujte.

***Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Vyhláseniu a Potvrdeniu o zaplatení dane je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti.


Som fyzická osoba, ktorá si podáva daňové priznanie sama

1. Podľa typu príjmov, ktoré ste v roku 2022 mali, vyplňte Daňové priznanie typu A alebo Daňové priznanie typu B. V rámci neho vypočítate aj:

a) 2% z Vašej zaplatenej dane – to je suma, ktorú môžete v prospech KC PRIESTOR poukázať. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.

b) 3% z Vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2022 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré ste v roku 2022 dobrovoľnícky pracovali. Ak ste boli súčasťou nášho dobrovoľníckeho tímu, napíšte nám na mirka/zavináč/kcpriestor.sk a pošleme Vám potvrdenie.

2. Do príslušných kolónok Vášho daňového priznania o venovaní 2% z dane vyplňte naše údaje:

IČO/SID: 48484873

Právna forma: občianske združenie

Obchodné meno: KC PRIESTOR

Sídlo (ulica): Dionýza Stúra

Súpisné číslo: 759/35

PSČ: 92601 

Obec: Sereď

Podpíšte políčko pri týchto údajoch.

Budeme radi, ak navyše zaškrtnete v tlačive súhlas so zaslaním Vašich údajov, aby sme sa Vám mohli poďakovať.

3. Kompletne vyplnené daňové priznanie doručte do 31. 03. 2023 na daňový úrad podľa Vášho bydliska. Adresu si nájdete TU. K tomuto dátumu musíte tiež zaplatiť dane z príjmov.

***Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Vášmu daňovému priznaniu je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti!


Som právnická osoba

1. Vyplňte Daňové priznanie právnických osôb. V rámci neho vypočítate aj:

a) 1% z Vašej zaplatenej dane, ak Vaša firma v roku 2022 až do termínu na podanie tohto daňového priznania NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (hocijakej organizácii). 

b) 2% z Vašej zaplatenej dane, ak Vaša firma v roku 2022 až do termínu na podanie tohto daňového priznania DAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (hocijakej organizácii).

2. Do príslušných kolónok Vášho daňového priznania o venovaní 1% / 2% z dane vyplňte naše údaje:

IČO/SID: 48484873

Právna forma: občianske združenie

Obchodné meno: KC PRIESTOR

Sídlo (ulica): Dionýza Stúra

Súpisné číslo: 759/35

PSČ: 92601 

Obec: Sereď

Budeme radi, ak navyše zaškrtnete v tlačive súhlas so zaslaním Vašich údajov, aby sme sa Vám mohli poďakovať.

3. Kompletne vyplnené daňové priznanie doručte do 31.03.2023 na Váš daňový úrad (zvyčajne podľa Vášho sídla). Adresu si nájdete TU. K tomuto dátumu musíte tiež zaplatiť dane z príjmov.

***Okrem daňového priznania už NEPODÁVATE na poukázanie 2% z dane žiadne iné tlačivá, ako napríklad kópie darovacích zmlúv, atď. – tie sú dôležité pri až pri prípadnej kontrole.

Februárový PRIESTOR

Máte chuť vypadnúť zo stereotypu a zašiť sa niekde, kde vám bude príjemne? Potrebujete sa porozprávať o vážnej situácii za dverami domácnosti? Príďte počas februára do komunitno-kultúrneho PRIESTORu v Seredi na Stretávačky, diskusiu alebo Vymínačku jarného oblečenia.

Neformálne stretká pri kofole alebo pri káve

Stretávačky sú neformálne stretnutia mladých ľudí zo základných a stredných škôl. V bezpečnom prostredí komunitného centra PRIESTOR spoločne vypijú kofolu, zahrajú si PlayStation alebo karty, pokecajú, a ak potrebujú, získajú aj koučing alebo sociálne poradenstvo. Od januára získajú svoje Stretávačky aj ľudia nad 18 rokov, ktorí chcú v príjemnom prostredí pokecať s príjemnými ľuďmi. Špeciálne Stretávačky organizuje naša Vika aj pre odídencov z Ukrajiny, ktorí hľadajú pokojný PRIESTOR plný pochopenia. 

Zastavme spolu domáce násilie

Už v stredu 15. februára sa porozprávame o náročnej téme domáceho násilia. Vítaný je každý, kto sa chce dozvedieť v téme viac informácií alebo sa chce priamo poradiť. Diskusiu vedie Kália – poradenské centrum pre ženy zažívajúce násilie a ich deti.

Centrum je zamerané na rozšírenie a skvalitnenie poradenských služieb v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Ich cieľom je zabezpečiť pomoc, podporu a ochranu žien a ich detí pri riešení násilia zo strany manžela/partnera/otca a to prostredníctvom poskytovania špecializovaného poradenstva, aby dokázali začať žiť nezávislý život bez náslia. Poradenské centrá poskytujú služby ambulantnou, ale aj terénnou formou. Okrem osobného kontaktu poskytujú aj telefonické poradenstvo, alebo poradenstvo emailovou komunikáciou.

Vymínačka jarného oblečenia

Vymínačka je vlastne swap po seredsky. Na februárovom stretnutí sa budú vymínat kúsky oblečenia, ktoré vám už nerobia radosť alebo vám nesedia veľkostne. Oblečenie pre ženy, mužov aj pre deti, ktoré síce vy už nevyužijete, ale druhému môžu spraviť radosť. Stačí, keď prídete v nedeľu 26. 02. medzi 15:00 až 17:00 do KC PRIESTOR a priniesete veci, ktoré chcete posunúť ďalej. Takisto môžete prísť “naprázdno” a iba si vyberiete to, čo vám padne do oka. 

Vymínačka oblečenia na jar 2022

Pozor! Spodné prádlo vezmeme iba nerozbalené. Viac info už čoskoro v samostatnom článku.

Okrem podujatí, ktoré organizuje priamo KC PRIESTOR, prebiehajú v centre aj cvičenia jógy, doučovanie žiakov a žiačok, stretnutia knižného klubu a mladých nadšencov literatúry z gymnázia či pracovné stretnutia mimovládnych organizácií. 

februrarovy program

Za podporu pre našu činnosť ďakujeme partnerom. 

Aktivity KC PRIESTOR prebiehajú s finančnou podporou mesta Sereď, Trnavského samosprávneho kraja a sú spolufinancované z programu Európskej únie Erasmus plus. Za mediálnu podporu ďakujeme Seredsity.sk, Seredským novinkým, TASR a Trnavskému rádiu. 

Ďakujeme aj Združeniu STORM za dlhoročné partnerstvo. 

Januárový PRIESTOR

Dostali ste nevhodný darček a neviete, čo s ním? Máte chuť vypadnúť zo stereotypu a zašiť sa niekde, kde vám bude príjemne? Alebo sa venujete verejnoprospešným aktivitám a potrebujete nové informácie? Príďte počas januára do komunitno-kultúrneho PRIESTORu v Seredi na jedno z podujatí.

Neformálne stretká pri kofole alebo pri káve

Stretávačky sú neformálne stretnutia mladých ľudí zo základných a stredných škôl. V bezpečnom prostredí komunitného centra PRIESTOR spoločne vypijú kofolu, zahrajú si PlayStation alebo karty, pokecajú, a ak potrebujú, získajú aj koučing alebo sociálne poradenstvo. Od januára však získajú svoje Stretávačky aj ľudia nad 18 rokov, ktorí chcú v príjemnom prostredí pokecať s príjemnými ľuďmi. Špeciálne Stretávačky organizuje naša Vika aj pre odídencov z Ukrajiny, ktorí hľadajú pokojný PRIESTOR plný pochopenia. 

Pre ešte kvalitnejšie Stretávačky môžete do 9. januára hlasovať v participatívnom rozpočte Trnavského samosprávneho kraja a pomôcť získať PRIESTORu až 5 000 eur na stretnutia komunít.

Centrum pre aktívnych ľudí

Komunitno-kultúrne centrum PRIESTOR v Seredi sa stalo Infobodkou pre mimovládne organizácie a jednotlivcov, ktorí chcú byť aktívni. Ide o projekt Krajskej inovačnej agentúry, ktorú založil Trnavský samosprávny kraj. Projektom chce podporiť aktívnych ľudí z kraja. V utorok 17. Januára od 17:00 do 19:00 prebehne v PRIESTORe spoznávacie stretnutie mimovládnych organizácií a aktívnych jednotlivcov. Pôjde o zoznamovacie stretnutie a pomenovanie potrieb, od ktorých sa budú odvíjať ďalšie stretnutia. A áno, bude sa rozprávať aj o peniazoch pre združdenia.

Nevyhoď. Vymen.

Vymínačka je vlastne swap po seredsky. Na januárovom stretnutí sa budú vymínať nevhodné darčeky z Vianoc, ktoré síce vy nechcete, ale druhému môžu spraviť radosť. Vy sa zbavíte vecí, ktoré vám zavadzajú a iní budú mať radosť. Lebo ľudová múdrosť hovorí, že darčeky sa predsa NEVYHADZUJÚ a NEPREDÁVAJÚ! Ale spraviť radosť druhým ľuďom môžu. A snáď sa to nikto nikdy nedozvie. Stačí, keď prídete v sobotu 14.1. Od 16:00 do 18:00 do KC PRIESTOR a priniesete veci, ktoré chcete posunúť ďalej. Takisto môžete prísť “naprázdno” a iba si vyberiete to, čo vám padne do oka. 

Vymínačka oblečenia na jar 2022

Pozor! Spodné prádlo vezmeme iba nerozbalené. Z hygienických dôvodoch nepríjmame ani plyšové hračky. Viac info už čoskoro v samostatnom článku.

Okrem podujatí, ktoré organizuje priamo KC PRIESTOR, prebiehajú v centre aj cvičenia jógy, doučovanie žiakov a žiačok, stretnutia knižného klubu a mladých nadšencov literatúry z gymnázia či pracovné stretnutia mimovládnych organizácií. 

Januarovy PRIESTOR
januárový PRIESTOR

Za podporu pre našu činnosť ďakujeme partnerom. 

Aktivity KC PRIESTOR prebiehajú s finančnou podporou mesta Sereď, Trnavského samosprávneho kraja a sú spolufinancované z programu Európskej únie Erasmus plus. Za mediálnu podporu ďakujeme Seredsity.sk, Seredským novinkým, TASR a Trnavskému rádiu. 

Ďakujeme aj Združeniu STORM za dlhoročné partnerstvo. 

Priestor pre lásku, pestrosť, inakosť a prijatie

Už najbližšiu sobotu 26. novembra od 19:00 v odznejú KC PRIESTOR Koncerty pre Matúša a Juraja. KC PRIESTOR sa stal súčasťou festivalu Slovenská Tepláreň, ktorý organizuje Festival Pohoda v spolupráci s ďalšími partnermi. Svoju tvorbu predstavia lyrický a vtipný Matej Tále a mladé jazzové Duo Oliver Kucharovič a Lenka Molnárová.

Organizácie z celého Slovenska sa spojili, aby pod hlavičkou Slovenská tepláreň vyjadrili spolupatričnosť rodinám a blízkym Matúša a Juraja, ktorí boli zavraždení z nenávisti v bare Tepláreň v Bratislave. Seredský KC PRIESTOR sa pridal k iniciatíve, ktorá zároveň vyjadruje úctu a rešpekt tým, ktorí z Teplárne vytvorili otvorené miesto na stretávanie sa slobodných ľudí a podporu LGBTI+ ľuďom.

Slovenská tepláreň si predstavuje Slovensko ako krajinu, kde sa každý a každá môže cítiť bezpečne a kde je príslušnosť k akejkoľvek menšine prijímaná s rešpektom ako prirodzená súčasť spoločnosti. Chce dosiahnuť zmenu legislatívy tak, aby zabezpečila plnohodnotný život všetkým ľuďom na Slovensku vrátane LGBTI+ menšiny. Viac na idenamozivot.sk

KC PRIESTOR chce rovnako ako organizátori festivalu kráčať cestou nenásilia, spolupatričnosti a tolerancie. Slovenskú Tepláreň organizuje Festival Pohoda v spolupráci s podnikom Tepláreň, s Iiniciatívou Inakosť, Queer Slovakia, Dúhový Pride a Pride Košice.

AKÝ BUDE PROGRAM?

Svoju tvorbu predstaví Matej Tále, túlavý muzikant, predstaviteľ žánru sociálny folk. V jeho pesničkách nájdete lyrické i realistické reportáže nielen z našich dreveníc, sídlisk, dolín, vrchov či zabudnutých okresov, ale aj prípadové štúdie o spoločnosti ako celku. Nahliadnuť do jeho satirickej tvorby môžete napríklad na https://www.youtube.com/watch?v=frZyVz4JS0w .  

Duo Oliver Kucharovič a Lenka Molnárová hrajú moderný jazz prepletený ambientom, groovom a funkom – vo svete sa tento žáner nazýva New Age Bass. Môžete si ich vypočuť na https://www.youtube.com/watch?v=F0qcOr7M9GU 

KDE SA NACHÁDZA MIESTO PODUJATIA?

KC PRIESTOR sa nachádza v Seredi v priestoroch OC Nova (rovnaká budova ako Kino Nova) na druhom poschodí – nad kaviarňou Libresso. 

O KC PRIESTOR

Organizátorom podujatia je seredské komunitno-kultúrne centrum PRIESTOR. Ľudia v ňom nájdu možnosť realizovať sa, načerpať novú energiu, spoznať nových priateľov a zároveň rozšíriť svoje vedomosti v oblastiach, o ktoré sa zaujímajú. Vďaka rozvojovému programu, kultúrnym podujatiam, sídliskovým piknikom alebo príjemným oddychovým večerom buduje komunitu ľudí, ktorí trávia svoj čas zmysluplne a svojou pomocou prispievajú k realizácii originálnych a prospešných projektov v meste. Stavia na troch pilieroch, ktorými sú kultúra, rozvoj a podpora.

V PRIESTORe ako v Krajine OZ

Komunitno-kultúrne centrum PRIESTOR v Seredi sa stalo Infobodkou pre mimovládne organizácie a jednotlivcov, ktorí chcú byť aktívni. Ide o projekt Krajskej inovačnej agentúry, ktorú založil Trnavský samosprávny kraj. Projekt spája aktívne združenia z celého kraja, ktoré sa tak stanú predĺženou rukou krajskej organizácie a budú pomáhať aktívnym ľuďom v celom kraji.

KC PRIESTOR poskytoval aj doteraz pomoc pri zakladaní či vedení občianskych združení. Po novom bude však takúto podporu poskytovať na pravidelnej báze formou osobných či skupinových stretnutí, ale aj formou školení.

Memorandum o spolupráci podpísala štatutárka PRIESTORu Mirka Sabová Dudášová s Marekom Krnáčom z Krajskej inovačnej a rozvojovej agentúry. Zdroj fotografie: Marek Eštočin, TTSK

ČO TO ZNAMENÁ PRE MŇA?

Chceš si založiť občianske združenie, ale nevieš, ako na to? Čo si pripraviť, aké papiere kam poslať? Alebo chceš svoje združenie posunúť na vyššiu úroveň a chceš mu spraviť lepší marketing alebo zistiť, aké máš povinnosti zo strany zákona? Máš mimovládnu organizáciu a chceš sa poznať a spolupracovať s ostatnými aktívnymi ľuďmi v kraji? 

Príď na niektoré z podujatí pre verejnosť alebo si dohodni osobné stretnutie. Kontaktnou osobou pre seredskú Infobodku bude Mirka Sabová Dudášová, ktorú môžeš kontaktovať na mirka(zavináč)kcpriestor.sk alebo telefonicky na +421 944 381 299.

Pre viac informácií ohľadom plánovaných stretnutí sleduj sociálne siete KC PRIESTOR alebo webovú stránku, kam postupne zverejníme konkrétne dátumy.