PRIESTOR pre rozvoj

Človek mieni, život mení. Aj takto by sa dal popísať tento ročník vzdelávacieho programu #priestorprerozvoj

Pandémia, málo prihlášok a hrozná tragédia nás dohnali do kúta, v ktorom sme nevedeli, ako pokračovať s programom, ako sa viac venovať mladým ľuďom a ich rozvoju. Sami sme mali čo robiť s vlastnými silami.

Nakoniec sme v spolupráci so ZŠ Juraja Fándlyho Sereď a s Tomášom Kriššákom zo Sebavedomé Slovensko vymysleli workshopy zamerané na kritické myslenie a máme z toho obrovskú radosť a decká, veríme, aj úžitok. V pondelok 27. septembra boli prvé stretnutia s dvomi triedami deviatakov a deviatačiek a už plánujeme ďalšie termíny. Tentokrát sa budeme vzdelávať v PRIESTORe.

Ďakujeme za skvelú spoluprácu a nadšenie pre rozvoj, ZŠ Juraja Fándlyho Sereď a Sebavedomé Slovensko.

Okrem workshopov pre mladých ľudí pripravujeme aj zmenu rozvojového programu, o ktorej budeme informovať už čoskoro. Veríme, že sa bude páčiť nielen základoškolákom a stredoškolákom, ale aj ďalším ľuďom, ktorí chcú rásť a byť aktívni v komunite.

Aktivity v rámci projektu Priestor pre rozvoj môžeme realizovať vďaka finančnej podpore mesta Sereď. Ďakujeme.

Moja dcéra sa správa čudne. Asi si niečo dala(?)

Združenie STORM, jedna zo zakladajúcich organizácií KC PRIESTOR, už 19 rokov poskytuje sociálne poradenstvo pre všetkých. Anonymne a bez kritiky.

„Moja dcéra sa občas správa čudne. Asi si niečo dala(?)“

„Manžel za posledné mesiaca veľmi schudol, skoro nejedáva a stále len niekde chodí. Občas nespí pár dní.“

„Našiel som synovi niečo sypké v alobale. Také jemne zelené, skôr biele… Neviem čo to je a ani nechce povedať, čo to je. Obávam sa, či to nesúvisí aj s jeho zanedbávaním futbalu.“

Aj s takýmito otázkami a obavami sa na nás obracia rodina, či blízki experimentátorov a užívateľov drog. Pojem užívateľ drog možno znie veľmi negatívne. Nehodnotí však človeka, neodsudzuje. Iba popisuje činnosť človeka, o ktorého má niekto obavy. Niekedy prehnané, no, samozrejme, inokedy aj veľmi opodstatnené.

Prehnané reakcie smerom k osobe, ktorú mám rád a obávam sa o ňu, často súvisia so strachom, s ochranárstvom, ale aj so zlyhaním. Najčastejšie prehnané reakcie však súvisia s minimom vedomostí o samotných drogách. Samozrejme, nie všetci vieme všetko, a práve preto sa obraciame na rôzne profesie. Napríklad, keď si neviem opraviť auto, idem k automechanikovi.

Práve preto aj v Seredi poskytujeme sociálne poradenstvo aj pre blízkych, pre rodičov už skoro 20 rokov. Aby ste sa mali na koho obrátiť v takto citlivých témach. Obávať sa nemusíte. Naše služby sú zdarma, a čo je dôležitejšie, sú aj anonymné. Nepotrebujeme vaše osobné údaje ani kartičku poistenca. Dokonca sa nemusíme stretnúť ani osobne, pokiaľ nechcete. Môžete nás kontaktovať iba raz alebo sa budeme stretávať pravidelne. Môžete k nám prísť spoločne alebo jednotlivo. Všetko je len na vás. A my vám poskytneme najlepšiu podporu a radu. V prípade potreby vám odporučíme iných odborníkov (psychiatria, resocializačné zariadenie, zdravotná staroslivosť) alebo za nimi pôjdeme spoločne s vami. Sme pripravení byť tu pre vás do takej miery, ako nám dovolíte.

Môžete sa na nás obrátiť prostredníctvom:
Mobilu: 0917 816 654
Mailu: info@zdruzeniestorm.sk
Facebooku: Združenie STORM alebo Bezpečne v komunite Sereď (FB skupina)
Osobne: každý štvrtok od 10:00 do 12:30 v priestoroch polikliniky (bočným vchodom do suterénu, niekdajšie rehabilitačné oddelenie)

Mgr. Pavol Ščasný, štatutárny zástupca Združenia STORM

Foto: Miloš Štefanka

Mamy v ruke víno

Poďme spolu pokecať a oprobovať kvalitné vína z nášho regiónu ♡

Máme za sebou náročné obdobie a pravdepodobne ďalšie náročné pred sebou. Niekedy padne vhod stretnúť sa s fajn ľuďmi, s ktorými máme podobné témy a ak aj nemáme, spoznať kvalitné vínko padne vhod určite.

Vytvárame nové komunitné stretká, ktoré sú určené najmä pre rodičov, ale aj aj starých rodičov, tety, ujov, krstné a krstných, budúcich rodičov. Na vlastnej skúsenosti sme pochopili, že práve táto komunita ľudí občas potrebuje vypnúť a porozprávať sa na zaujímavú tému. Rovnako dobre sa však na stretku budú cítiť aj ľudia, ktorí deti nemajú.

AKO BUDE PODUJATIE PREBIEHAŤ?

Na polhodinku pokecáme na kvalitnú témičku, ktorým sa v PRIESTORe venujeme, teda udržateľný život, kultúra, sebarozvoj, občiansky aktivizmus, a to s pohárom vínka v ruke. Neskôr budeme buď pokračovať v téme len tak, neformálne, alebo sa pobavíme o čomkoľvek inom pálčivom, čo v tom čase prežívame.

Popri voľnom pokeci si predstavíme značku vína z nášho regiónu a blízkeho okolia – teda zo šintavského, hlohoveckého a malokarpatského regiónu.

PRIESTOR pre knihomoľky

Túžba po zdieľaní nadšenia, lásky a dojmov z kníh podnietila vytvorenie knižného klubu v meste.

Ako k založeniu vlastne došlo?

Knihomolstvo je v súčasnosti už neoddeliteľnou súčasťou života ludí, ktorým učarovali knihy. Čo však robiť, ak vo svojom najbližšom okolí nenájdete ľudí, ktorí by Vaše nadšenie chceli zdieľať? Je potrebné kopať ďalej.

My sme sa našli v online čitateľskom klube a chceli sme sa stretávať a diskutovať naživo. Ideálnym miestom pre naše stretnutia sa stalo komunitné centrum PRIESTOR, jeho útulnosť, neutralita a otvorenosť voči knihám a ich hodnote. Na stretnutiach zdieľame nielen svoje recenzie a názory na knižky, ale aj na všetko s nimi súvisiace.

Ak máte záujem pridať sa do čitateľského klubu, oslovte KC PRIESTOR, ktoré Vám prezradí termín najbližšieho stretnutia.

Za knihomoľov a knihomoľky Dominika