Spájame planéty. Spájame komunity. Spájame ľudí.

Za takmer 6 rokov fungovania komunitného centra PRIESTOR sa spájanie ľudí stalo naším poslaním. Po dvoch rokoch pandémie, kedy sme boli zavretí pred svetom, nám svet zaklopal na dvere. Otvorili sme ich a boli tam nielen naši priatelia a známi, ale aj utečenci a utečenkyne z Ukrajiny. Dnešné časy nám zvýraznili potrebu stretávať sa, spolupracovať, pomáhať si, tvoriť aj nové priateľstvá. Daruj nám svoje 2% z dane a pomôž nám tak spájať komunity.

Čo všetko vlastne robíme a v roku 2022 robiť budeme?

 • Prinášame fyzický PRIESTOR pre aktívnych študentov a študentky na tvorbu ich projektov a trávenie voľného času, 
 • prinášame fyzický PRIESTOR pre milovníčky literatúry, ktoré sa stretávajú v rámci literárneho klubu,
 • prinášame fyzický PRIESTOR pre učiteľov, ktorí vo voľnom čase doučujú svojich žiakov a žiačky,
 • prinášame fyzický PRIESTOR pre stretnutie komunít rôzneho veku a rôznych záujmov,
 • sieťujeme organizácie v našom regióne a spoločne tvoríme projekty na rozvoj mesta, na podporu sociálnych a komunitných služieb,
 • realizujeme neformálne vzdelávanie pre žiakov a žiačky základných a stredných škôl,
 • mentorujeme ľudí, ktorí majú záujem založiť vlastné občianske združenie alebo zorganizovať vlastný projekt,
 • zbierame potreby Seredčanov a Seredčaniek a ďalej ich posúvame na mestskú a krajskú samosprávu a v spolupráci organizujeme mestské zásahy,
 • organizujeme kultúrne a komunitné podujatia,
 • vydávame umelecký magazín,
 • spolupracujeme so zahraničnými organizáciami a spoločne sa učíme a zdieľame svoje know-how.

Ak sa Ti páči, čo robíme a chceš to vidieť v ešte lepšej forme, budeme Ti vďační a vďačné za Tvoje 2%. Presný postup, ako nám ich môžeš darovať, nájdeš nižšie. 

Takisto sa budeme tešiť, ak nám napíšeš svoje návrhy na aktivity, ktoré chceš u nás vidieť, prípadne sa rovno ujmeš ich zorganizovať. Budeme sa na Teba tešiť 

Dôležité termíny:

Do 30. apríla 2022 – Zasielanie vyhlásení zo strany daňovníkov, za ktorých daňovú povinnosť vyrovná zamestnávateľ (zamestnanec okrem vyhlásenia zasiela aj Potvrdenie o zaplatení dane)

Popis krokov pre venovanie 2% z dane

Zamestnanci:

 1. Požiadajte svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov a o vystavenie potvrdenia o zaplatení dane.
 2. Vyplňte vyhlásenie o poukázaní 2 % dane. Uveďte vaše meno, rodné číslo, bydlisko a sumu zodpovedajúcu 2% zaplatenej dane.
 3. Najneskôr do 30. apríla 2022 pošlite/doručte formuláre daňovému úradu v mieste vášho bydliska.

SZČO/Firmy:

Ak chce fyzická osoba, ktorá podáva daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2021 poukázať 2 %, resp. 3 % v roku 2022, musí vyplniť príslušný oddiel v daňovom priznaní a zaplatiť daňovú povinnosť vypočítanú na základe daňového priznania najneskôr do pätnástich dní po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania. Znamená to, že fyzická osoba nemôže mať nedoplatok na dani, pričom za nedoplatok sa nepovažuje suma nepresahujúca 5 eur.

Fyzická osoba, ktorá využila odklad daňového priznania k dani z príjmov za rok 2021 a predĺžila si lehotu na podanie daňového priznania a zaplatenia dane, môže taktiež poukázať 2 %, resp. 3 % zo zaplatenej dane.

Fyzická osoba vypĺňa nasledovný oddiel v daňovom priznaní, a to podľa typu daňového priznania, ktoré podáva:

 • typ A: vypĺňa údaje v VIII. oddiele,
 • typ B: vypĺňa údaje v XII. oddiele,

pričom pri jeho vypĺňaní je potrebné dať pozor na uvedenie správnych údajov, nakoľko uvedenie nesprávnych údajov bude mať za následok nepoukázanie podielu zaplatenej dane. 

Upozorňujeme, že ak fyzická osoba poukazuje podiel zaplatenej dane vo výške 3 %, musí k daňovému priznaniu pripojiť povinnú prílohu, ktorou je „Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti“ v rozsahu najmenej 40 hodín.

Zdroj textu: podnikajte.sk

V Seredy sa neswapuje, ale vymíná. Pozývame ťa na jarnú vymínačku.

Ani tá najjemnejšia látka nie je krásna, ak spôsobuje hlad a nešťastie.“

Gándí

Pokles cien oblečenia v posledných rokoch nám umožnil nakupovať čoraz viac. Kým kedysi si na luxusné kúsky ľudia roky šetrili a potom ich dedili nasledujúce generácie, dnes máme na dosah ruky dostupnú lacnú módu, ktorá sa mení každý týždeň. Priemerný človek vlastní päťkrát viac oblečenia, ako mali jeho starí rodičia. Môže to znieť ako pozitívna správa, kým sa nezamyslíme nad tým, prečo je to možné a za akú cenu.

Rýchla móda – neustále striedanie nových a nových kolekcií, ktoré módne značky chrlia na týždennej báze, výpredaje, v ktorých kúpite tričko za dve eurá a rifle za päť, či nekvalitné veci, ktoré sa po prvom praní zmenia na handru – má negatívny dopad na človeka, zvieratá, ale aj na celú našu planétu.

Módny priemysel je druhým najšpinavším priemyslom. Nielen preto, že pri produkcii oblečenia sa vytvára takmer 10% všetkých emisií skleníkových plynov, ale míňajú sa miliardy litrov vody, rieky sa znečisťujú nebezpečnými chemikáliami, čo priamo vplýva aj na zdravie miliónov ľudí pracujúcich v tomto priemysle.

Hovoriť o tom, že móda je taká lacná najmä preto, že v Bangladéši, Indii či Indonézii pracujú v neľudských podmienkach často viac ako 16 hodín denne, 6 dní v týždni ženy a malé deti, asi nemusíme. Ak chcete vedieť viac, pozrite si dokument River Blue či The True Cost.

Netrpia len ľudia, ale aj zvieratá. Často sú luxusné materiály, ako je merino, kašmír či angorská vlna, získavané nehumánnym spôsobom a zvieratá na následky zranení zomierajú.

Azda najväčší paradox ale celému tomuto kolobehu potom poskytne konečný spotrebiteľ – nakupujeme bez ohľadu na prírodu, bez ohľadu na iných ľudí či živé bytosti, vlastníme mnohonásobne viac, než si naši predkovia mohli dovoliť, no napriek tomu platí aj v našich skriniach Paretov princíp – nosíme približne 20% toho, čo vlastníme.

Ako z toho von, keď si radi robíte radosť oblečením či doplnkami?

Neponúkam vám žiaden návod na to, ako zatlačiť na módne značky, aby sa správali zodpovednejšie, ani žiadnu nenakupovaciu detoxikačnú výzvu, počas ktorej si nasledujúce tri roky nič nemôžete kúpiť.

Začnite s nami v malom – príďte na našu Vymínačku (čo je swap po seredsky). Dajte nový život veciam, ktoré nenosíte a nájdite si pre seba niečo, čo vám bude robiť radosť. Veci si nemusíte kupovať, pekné kúsky si viete zadovážiť aj z druhej ruky.

Tešíme sa na vás v PRIESTORe na našej jarnej Vymínačke v sobotu 23. apríla 2022 od 15:00 do 18:00. Bude komunitná atmosféra, ponúkneme vás kávou či koláčikom a chystáme aj viacero malých prekvapení. Môžete priniesť 7 kusov oblečenia v stave, v akom by potešili aj vás alebo by ste sa ich nehanbili dať najlepšej kamoške. Veci musia byť opraté, bez fľakov alebo dier. Môžete priniesť aj topánky. Vyhradzujeme si právo nezobrať vaše veci, ak nezodpovedajú požiadavkám.

Všetky detaily nájdete vo facebookovej udalosti TU.

PRIESTOR pre rozvoj

Človek mieni, život mení. Aj takto by sa dal popísať tento ročník vzdelávacieho programu #priestorprerozvoj

Pandémia, málo prihlášok a hrozná tragédia nás dohnali do kúta, v ktorom sme nevedeli, ako pokračovať s programom, ako sa viac venovať mladým ľuďom a ich rozvoju. Sami sme mali čo robiť s vlastnými silami.

Nakoniec sme v spolupráci so ZŠ Juraja Fándlyho Sereď a s Tomášom Kriššákom zo Sebavedomé Slovensko vymysleli workshopy zamerané na kritické myslenie a máme z toho obrovskú radosť a decká, veríme, aj úžitok. V pondelok 27. septembra boli prvé stretnutia s dvomi triedami deviatakov a deviatačiek a už plánujeme ďalšie termíny. Tentokrát sa budeme vzdelávať v PRIESTORe.

Ďakujeme za skvelú spoluprácu a nadšenie pre rozvoj, ZŠ Juraja Fándlyho Sereď a Sebavedomé Slovensko.

Okrem workshopov pre mladých ľudí pripravujeme aj zmenu rozvojového programu, o ktorej budeme informovať už čoskoro. Veríme, že sa bude páčiť nielen základoškolákom a stredoškolákom, ale aj ďalším ľuďom, ktorí chcú rásť a byť aktívni v komunite.

Aktivity v rámci projektu Priestor pre rozvoj môžeme realizovať vďaka finančnej podpore mesta Sereď. Ďakujeme.

Moja dcéra sa správa čudne. Asi si niečo dala(?)

Združenie STORM, jedna zo zakladajúcich organizácií KC PRIESTOR, už 19 rokov poskytuje sociálne poradenstvo pre všetkých. Anonymne a bez kritiky.

„Moja dcéra sa občas správa čudne. Asi si niečo dala(?)“

„Manžel za posledné mesiaca veľmi schudol, skoro nejedáva a stále len niekde chodí. Občas nespí pár dní.“

„Našiel som synovi niečo sypké v alobale. Také jemne zelené, skôr biele… Neviem čo to je a ani nechce povedať, čo to je. Obávam sa, či to nesúvisí aj s jeho zanedbávaním futbalu.“

Aj s takýmito otázkami a obavami sa na nás obracia rodina, či blízki experimentátorov a užívateľov drog. Pojem užívateľ drog možno znie veľmi negatívne. Nehodnotí však človeka, neodsudzuje. Iba popisuje činnosť človeka, o ktorého má niekto obavy. Niekedy prehnané, no, samozrejme, inokedy aj veľmi opodstatnené.

Prehnané reakcie smerom k osobe, ktorú mám rád a obávam sa o ňu, často súvisia so strachom, s ochranárstvom, ale aj so zlyhaním. Najčastejšie prehnané reakcie však súvisia s minimom vedomostí o samotných drogách. Samozrejme, nie všetci vieme všetko, a práve preto sa obraciame na rôzne profesie. Napríklad, keď si neviem opraviť auto, idem k automechanikovi.

Práve preto aj v Seredi poskytujeme sociálne poradenstvo aj pre blízkych, pre rodičov už skoro 20 rokov. Aby ste sa mali na koho obrátiť v takto citlivých témach. Obávať sa nemusíte. Naše služby sú zdarma, a čo je dôležitejšie, sú aj anonymné. Nepotrebujeme vaše osobné údaje ani kartičku poistenca. Dokonca sa nemusíme stretnúť ani osobne, pokiaľ nechcete. Môžete nás kontaktovať iba raz alebo sa budeme stretávať pravidelne. Môžete k nám prísť spoločne alebo jednotlivo. Všetko je len na vás. A my vám poskytneme najlepšiu podporu a radu. V prípade potreby vám odporučíme iných odborníkov (psychiatria, resocializačné zariadenie, zdravotná staroslivosť) alebo za nimi pôjdeme spoločne s vami. Sme pripravení byť tu pre vás do takej miery, ako nám dovolíte.

Môžete sa na nás obrátiť prostredníctvom:
Mobilu: 0917 816 654
Mailu: info@zdruzeniestorm.sk
Facebooku: Združenie STORM alebo Bezpečne v komunite Sereď (FB skupina)
Osobne: každý štvrtok od 10:00 do 12:30 v priestoroch polikliniky (bočným vchodom do suterénu, niekdajšie rehabilitačné oddelenie)

Mgr. Pavol Ščasný, štatutárny zástupca Združenia STORM

Foto: Miloš Štefanka

Mamy v ruke víno

Poďme spolu pokecať a oprobovať kvalitné vína z nášho regiónu ♡

Máme za sebou náročné obdobie a pravdepodobne ďalšie náročné pred sebou. Niekedy padne vhod stretnúť sa s fajn ľuďmi, s ktorými máme podobné témy a ak aj nemáme, spoznať kvalitné vínko padne vhod určite.

Vytvárame nové komunitné stretká, ktoré sú určené najmä pre rodičov, ale aj aj starých rodičov, tety, ujov, krstné a krstných, budúcich rodičov. Na vlastnej skúsenosti sme pochopili, že práve táto komunita ľudí občas potrebuje vypnúť a porozprávať sa na zaujímavú tému. Rovnako dobre sa však na stretku budú cítiť aj ľudia, ktorí deti nemajú.

AKO BUDE PODUJATIE PREBIEHAŤ?

Na polhodinku pokecáme na kvalitnú témičku, ktorým sa v PRIESTORe venujeme, teda udržateľný život, kultúra, sebarozvoj, občiansky aktivizmus, a to s pohárom vínka v ruke. Neskôr budeme buď pokračovať v téme len tak, neformálne, alebo sa pobavíme o čomkoľvek inom pálčivom, čo v tom čase prežívame.

Popri voľnom pokeci si predstavíme značku vína z nášho regiónu a blízkeho okolia – teda zo šintavského, hlohoveckého a malokarpatského regiónu.

PRIESTOR pre knihomoľky

Túžba po zdieľaní nadšenia, lásky a dojmov z kníh podnietila vytvorenie knižného klubu v meste.

Ako k založeniu vlastne došlo?

Knihomolstvo je v súčasnosti už neoddeliteľnou súčasťou života ludí, ktorým učarovali knihy. Čo však robiť, ak vo svojom najbližšom okolí nenájdete ľudí, ktorí by Vaše nadšenie chceli zdieľať? Je potrebné kopať ďalej.

My sme sa našli v online čitateľskom klube a chceli sme sa stretávať a diskutovať naživo. Ideálnym miestom pre naše stretnutia sa stalo komunitné centrum PRIESTOR, jeho útulnosť, neutralita a otvorenosť voči knihám a ich hodnote. Na stretnutiach zdieľame nielen svoje recenzie a názory na knižky, ale aj na všetko s nimi súvisiace.

Ak máte záujem pridať sa do čitateľského klubu, oslovte KC PRIESTOR, ktoré Vám prezradí termín najbližšieho stretnutia.

Za knihomoľov a knihomoľky Dominika