Januárový PRIESTOR

Dostali ste nevhodný darček a neviete, čo s ním? Máte chuť vypadnúť zo stereotypu a zašiť sa niekde, kde vám bude príjemne? Alebo sa venujete verejnoprospešným aktivitám a potrebujete nové informácie? Príďte počas januára do komunitno-kultúrneho PRIESTORu v Seredi na jedno z podujatí.

Neformálne stretká pri kofole alebo pri káve

Stretávačky sú neformálne stretnutia mladých ľudí zo základných a stredných škôl. V bezpečnom prostredí komunitného centra PRIESTOR spoločne vypijú kofolu, zahrajú si PlayStation alebo karty, pokecajú, a ak potrebujú, získajú aj koučing alebo sociálne poradenstvo. Od januára však získajú svoje Stretávačky aj ľudia nad 18 rokov, ktorí chcú v príjemnom prostredí pokecať s príjemnými ľuďmi. Špeciálne Stretávačky organizuje naša Vika aj pre odídencov z Ukrajiny, ktorí hľadajú pokojný PRIESTOR plný pochopenia. 

Pre ešte kvalitnejšie Stretávačky môžete do 9. januára hlasovať v participatívnom rozpočte Trnavského samosprávneho kraja a pomôcť získať PRIESTORu až 5 000 eur na stretnutia komunít.

Centrum pre aktívnych ľudí

Komunitno-kultúrne centrum PRIESTOR v Seredi sa stalo Infobodkou pre mimovládne organizácie a jednotlivcov, ktorí chcú byť aktívni. Ide o projekt Krajskej inovačnej agentúry, ktorú založil Trnavský samosprávny kraj. Projektom chce podporiť aktívnych ľudí z kraja. V utorok 17. Januára od 17:00 do 19:00 prebehne v PRIESTORe spoznávacie stretnutie mimovládnych organizácií a aktívnych jednotlivcov. Pôjde o zoznamovacie stretnutie a pomenovanie potrieb, od ktorých sa budú odvíjať ďalšie stretnutia. A áno, bude sa rozprávať aj o peniazoch pre združdenia.

Nevyhoď. Vymen.

Vymínačka je vlastne swap po seredsky. Na januárovom stretnutí sa budú vymínať nevhodné darčeky z Vianoc, ktoré síce vy nechcete, ale druhému môžu spraviť radosť. Vy sa zbavíte vecí, ktoré vám zavadzajú a iní budú mať radosť. Lebo ľudová múdrosť hovorí, že darčeky sa predsa NEVYHADZUJÚ a NEPREDÁVAJÚ! Ale spraviť radosť druhým ľuďom môžu. A snáď sa to nikto nikdy nedozvie. Stačí, keď prídete v sobotu 14.1. Od 16:00 do 18:00 do KC PRIESTOR a priniesete veci, ktoré chcete posunúť ďalej. Takisto môžete prísť “naprázdno” a iba si vyberiete to, čo vám padne do oka. 

Vymínačka oblečenia na jar 2022

Pozor! Spodné prádlo vezmeme iba nerozbalené. Z hygienických dôvodoch nepríjmame ani plyšové hračky. Viac info už čoskoro v samostatnom článku.

Okrem podujatí, ktoré organizuje priamo KC PRIESTOR, prebiehajú v centre aj cvičenia jógy, doučovanie žiakov a žiačok, stretnutia knižného klubu a mladých nadšencov literatúry z gymnázia či pracovné stretnutia mimovládnych organizácií. 

Januarovy PRIESTOR
januárový PRIESTOR

Za podporu pre našu činnosť ďakujeme partnerom. 

Aktivity KC PRIESTOR prebiehajú s finančnou podporou mesta Sereď, Trnavského samosprávneho kraja a sú spolufinancované z programu Európskej únie Erasmus plus. Za mediálnu podporu ďakujeme Seredsity.sk, Seredským novinkým, TASR a Trnavskému rádiu. 

Ďakujeme aj Združeniu STORM za dlhoročné partnerstvo. 

Priestor pre lásku, pestrosť, inakosť a prijatie

Už najbližšiu sobotu 26. novembra od 19:00 v odznejú KC PRIESTOR Koncerty pre Matúša a Juraja. KC PRIESTOR sa stal súčasťou festivalu Slovenská Tepláreň, ktorý organizuje Festival Pohoda v spolupráci s ďalšími partnermi. Svoju tvorbu predstavia lyrický a vtipný Matej Tále a mladé jazzové Duo Oliver Kucharovič a Lenka Molnárová.

Organizácie z celého Slovenska sa spojili, aby pod hlavičkou Slovenská tepláreň vyjadrili spolupatričnosť rodinám a blízkym Matúša a Juraja, ktorí boli zavraždení z nenávisti v bare Tepláreň v Bratislave. Seredský KC PRIESTOR sa pridal k iniciatíve, ktorá zároveň vyjadruje úctu a rešpekt tým, ktorí z Teplárne vytvorili otvorené miesto na stretávanie sa slobodných ľudí a podporu LGBTI+ ľuďom.

Slovenská tepláreň si predstavuje Slovensko ako krajinu, kde sa každý a každá môže cítiť bezpečne a kde je príslušnosť k akejkoľvek menšine prijímaná s rešpektom ako prirodzená súčasť spoločnosti. Chce dosiahnuť zmenu legislatívy tak, aby zabezpečila plnohodnotný život všetkým ľuďom na Slovensku vrátane LGBTI+ menšiny. Viac na idenamozivot.sk

KC PRIESTOR chce rovnako ako organizátori festivalu kráčať cestou nenásilia, spolupatričnosti a tolerancie. Slovenskú Tepláreň organizuje Festival Pohoda v spolupráci s podnikom Tepláreň, s Iiniciatívou Inakosť, Queer Slovakia, Dúhový Pride a Pride Košice.

AKÝ BUDE PROGRAM?

Svoju tvorbu predstaví Matej Tále, túlavý muzikant, predstaviteľ žánru sociálny folk. V jeho pesničkách nájdete lyrické i realistické reportáže nielen z našich dreveníc, sídlisk, dolín, vrchov či zabudnutých okresov, ale aj prípadové štúdie o spoločnosti ako celku. Nahliadnuť do jeho satirickej tvorby môžete napríklad na https://www.youtube.com/watch?v=frZyVz4JS0w .  

Duo Oliver Kucharovič a Lenka Molnárová hrajú moderný jazz prepletený ambientom, groovom a funkom – vo svete sa tento žáner nazýva New Age Bass. Môžete si ich vypočuť na https://www.youtube.com/watch?v=F0qcOr7M9GU 

KDE SA NACHÁDZA MIESTO PODUJATIA?

KC PRIESTOR sa nachádza v Seredi v priestoroch OC Nova (rovnaká budova ako Kino Nova) na druhom poschodí – nad kaviarňou Libresso. 

O KC PRIESTOR

Organizátorom podujatia je seredské komunitno-kultúrne centrum PRIESTOR. Ľudia v ňom nájdu možnosť realizovať sa, načerpať novú energiu, spoznať nových priateľov a zároveň rozšíriť svoje vedomosti v oblastiach, o ktoré sa zaujímajú. Vďaka rozvojovému programu, kultúrnym podujatiam, sídliskovým piknikom alebo príjemným oddychovým večerom buduje komunitu ľudí, ktorí trávia svoj čas zmysluplne a svojou pomocou prispievajú k realizácii originálnych a prospešných projektov v meste. Stavia na troch pilieroch, ktorými sú kultúra, rozvoj a podpora.

V PRIESTORe ako v Krajine OZ

Komunitno-kultúrne centrum PRIESTOR v Seredi sa stalo Infobodkou pre mimovládne organizácie a jednotlivcov, ktorí chcú byť aktívni. Ide o projekt Krajskej inovačnej agentúry, ktorú založil Trnavský samosprávny kraj. Projekt spája aktívne združenia z celého kraja, ktoré sa tak stanú predĺženou rukou krajskej organizácie a budú pomáhať aktívnym ľuďom v celom kraji.

KC PRIESTOR poskytoval aj doteraz pomoc pri zakladaní či vedení občianskych združení. Po novom bude však takúto podporu poskytovať na pravidelnej báze formou osobných či skupinových stretnutí, ale aj formou školení.

Memorandum o spolupráci podpísala štatutárka PRIESTORu Mirka Sabová Dudášová s Marekom Krnáčom z Krajskej inovačnej a rozvojovej agentúry. Zdroj fotografie: Marek Eštočin, TTSK

ČO TO ZNAMENÁ PRE MŇA?

Chceš si založiť občianske združenie, ale nevieš, ako na to? Čo si pripraviť, aké papiere kam poslať? Alebo chceš svoje združenie posunúť na vyššiu úroveň a chceš mu spraviť lepší marketing alebo zistiť, aké máš povinnosti zo strany zákona? Máš mimovládnu organizáciu a chceš sa poznať a spolupracovať s ostatnými aktívnymi ľuďmi v kraji? 

Príď na niektoré z podujatí pre verejnosť alebo si dohodni osobné stretnutie. Kontaktnou osobou pre seredskú Infobodku bude Mirka Sabová Dudášová, ktorú môžeš kontaktovať na mirka(zavináč)kcpriestor.sk alebo telefonicky na +421 944 381 299.

Pre viac informácií ohľadom plánovaných stretnutí sleduj sociálne siete KC PRIESTOR alebo webovú stránku, kam postupne zverejníme konkrétne dátumy. 

Nepodporujte KC PRIESTOR. Podporujte seba.

Dostal som zadanie. Zadanie napísať blog o tom, prečo je dobré podporovať KC PRIESTOR. Prečo je dobré prísť na naše podujatia, na ktoré sa občas dostanete iba po zaplatení vstupného. A to je fakt málokedy. Tak som sa rozhodol pouvažovať mojimi očami, ktoré v Seredi zažili 25 rokov. 

„Zase pítajú len prachy. Hróza!“
„Chotte do roboti a nežobryte tu!“
„Mne nikto nič nedal zadarmo. Snačte sa a chodte robiť!“
„Toto je kultúra? Choďte s tým do…“

Nie len takéto príspevky si občas prečítame alebo priamo vypočujeme v PRIESTORe. Nie len takéto názory predstavujú vzťah našich spoluobyvateľov Serede ku kultúre a komunitnému životu. A vôbec im to nezazlievam. Rozumiem postoju anonymného Seredana v odpore až v nahnevaní. V živote sa fakt musel snažiť, aby sa uplatnil na trhu práce. Aby bol dostatočným synom, manželom, rodičom, kamarátom. V živote nedostal možnosť zažiť príjemnú atmosféru komunitného (sídliskového) spolunažívania. Nemal až tak priamu možnosť ovplyvňovať dianie okolo seba. Veľakrát sa nemohol rozvíjať… lebo jednoducho nebolo kde. A hlavne, historicky, nebolo aktívnych ľudí, ktorí by vytvárali podmienky na trávenie voľného času. Toto si dovolím tvrdiť ako človek, ktorý to zažil… ehm, teda nezažil. Aj preto som sa rozhodol odsťahovať hneď ako som mohol. 

A po rokoch som sa do mesta vrátil vďaka aktívnym ľuďom, ktorí začali viac a viac makať na širokej ponuke aktivít pre nás všetkých, ktorí sme za niečím podobným cestovali do iných miest.

Po rokoch som sa vrátil, aby som mohol podporovať KC PRIESTOR. A ten podporil mňa.

PRIESTOR, ktorý je počúvajúci, reflektujúci a empatický k potrebám komunity, sídliska, činžiaku, vchodu, bytu, rodiny, jednotlivca.
Ľudí, ktorí sú akčne naladení na rozdanie samého seba. Sú pripravení investovať svoj voľný čas k tvorbe zmysluplných aktivít. 
Aktivity, vďaka ktorým môžeme zmysluplne tráviť voľný čas. Niečo sa pri nich naučíme, stretneme ale aj kultúrne uspokojíme.

Už tento piatok sa skĺbili všetky tri moje dôvody do jedného podujatia. Do Vata jesene. Budete mať možnosť zažiť Vymínačku a.k.a SWAP oblečenia, satirické Kafkove predstavenie Proces a dva koncerty troch mladých dám. 

Príďte aj vy zažiť atmosféru. Príďte nám povedať, ako sa vám páčilo a čo by ste práve vy chceli v budúcnosti. Budeme radi. Počúvame vás. Sme jedna komunita, jeden PRIESTOR.

PS: piatok budem moderovať, občas sa k vám prihovorím. Naozaj veľmi ocením, ak prídete a poviete svoj názor, aby sme mohli byť ešte lepšími 😊

Pavol Ščasný

Vata jeseň spojí piatok 23. septembra divadlo, hudbu, ekologickú módu aj lokálne víno

Vata fest my „šetci Sereďany“ poznáme už od roku 2018. Tento rok máme za sebou už jedno menšie kultúrne podujatie VATA LETO, ktoré sa odohralo v prírodnom prostredí Oddychovej zóny pri Váhu. Leto skončilo skôr, ako sme sa nazdali a s prvými oranžovými listami prichádza aj druhé podujatie tejto série – VATA JESEŇ, ktoré sa uskutoční už v piatok 23. 9. 2022 v historických priestoroch seredského kaštieľa.

VATA JESEŇ spojíme s našou pravidelnou Vymínačkou – swap po seredsky, ktorá bude prebiehať od 17:00 pred bastiónom. Tentokrát budeme vymínat jesenné oblečenie. Ak ste zistili, že ste vy alebo vaše deti z jesenného oblečenia už vyrástli alebo ho už nechcete nosiť, neváhajte a doneste nám vaše kúsky. Samozrejme, ak by ste chceli začať jeseň s novým šatníkom, tiež si nájdete svoje. Nezabúdajte prosím, môžete priniesť 7 kusov oblečenia v stave, v akom by potešili aj vás alebo by ste sa ich nehanbili dať najlepšej kamoške. Veci musia byť opraté, bez fľakov alebo dier. Môžete priniesť aj topánky. Vyhradzujeme si právo nezobrať vaše veci, ak nezodpovedajú požiadavkám.

Divadelné predstavenie Nové Divadlo – Proces. Je to absurdno-satirická inscenácia na motívy románu výnimočného spisovateľa Franza Kafku z roku 1915. Človek na neznámom mieste, v zajatí „nečitateľnej“ inštitúcie, bez prezumpcie neviny,  súkromia a pravidiel. Spoločenský i osobný pranier a nakoniec dopredu určený  ortieľ… Mrazivo aktuálny príbeh? Príďte sa presvedčiť sami o 18:00 do zrekonštruovanej časti seredského kaštieľa – do bastiónu.

Po divadelnom predstavení návštevníkov čaká hudobné výstupenie Jany Andevskej a Beáty Tomčányovej, ktoré sa predstavia so svojím HUSĽOVÝM SOIRÉE. Príjemná vážna hudba v spojení s degustáciou lokálnych vín zo Slobodného vinárstva a historických priestorov kaštieľa dotvoria nezabudnuteľnú atmosféru, typickú pre Vata podujatia. Vata jeseň ukončí hudobný koncert Kataríny Málikovej, ktorý svojou hudbou zachováva krehkosť klavírnych aranžmánov a spevu, ktorý miestami odkazuje na „temný horehronský“ vokál. Oveľa viac však počuť nové nástroje, syntetizátory či napríklad inšpirácie škandinávskym synth-popom.

Vstupenky na kultúrny program vnútri Seredského kaštieľa je možné zakúpiť v predpredaji na kcpriestor.sk alebo priamo na podujatí.

Kultúrne podujatie Vata jeseň je realizované s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja a mesta Sereď.

O podujatí Vata fest

Vata fest je multižánrový kultúrny festival, ktorý spája hudbu, výtvarné umenie, divadlo, fotografiu a najmä ľudí. Prináša takisto diskusie, tvorivé workshopy a krásne ručne robené výrobky. Jeho druhý ročník navštívilo viac ako 1500 ľudí a hostil umelcov ako Jimi Cimbala, BoyWonder, bratia Danišovci a ďalších. Od roku 2020 sa formát festivalu zmenil na menšie kultúrne podujatie, ktoré prinášajú rovnaké hodnoty a zaujímavú umeleckú tvorbu s typickou atmosférou. Hlavným organizátorom podujatia je komunitno-kultúrne centrum KC PRIESTOR, ktoré otvorilo svoje služby pre verejnosť v roku 2016.

O KC PRIESTOR

Hlavným organizátorom podujatia je seredské komunitno-kultúrne centrum PRIESTOR. Ľudia v ňom nájdu možnosť realizovať sa, načerpať novú energiu, spoznať nových priateľov a zároveň rozšíriť svoje vedomosti v oblastiach, o ktoré sa zaujímajú. Vďaka rozvojovému programu, kultúrnym podujatiam, sídliskovým piknikom alebo príjemným oddychovým večerom buduje komunitu ľudí, ktorí trávia svoj čas zmysluplne a svojou pomocou prispievajú k realizácii originálnych a prospešných projektov v meste. Stavia na troch pilieroch, ktorými sú kultúra, rozvoj a podpora.

Kontakt pre médiá:

meno a priezvisko: Ema Mančíková

email: ema.mancik@gmail.com

telefónne číslo: 0907451401

STRETÁVAČKY

V harmonograme nášho centra sú prednášky, workshopy, kultúrne akcie, Vyprávačky, Vymínačky a tak ďalej… Okrem organizovaných eventov však PRIESTOR slúži aj ako coworkingové prostredie pre mladých podnikateľov, aktívnych študentov a neziskové organizácie.

Hoci toho robíme naozaj veľa, najlepšie sa v PRIESTOR-e oddychuje. Len tak si sadnúť, spraviť si kávu alebo čaj, pustiť hudbu, poliať kvietky a vypnúť v našej verejnej obývačke. Preto sme sa rozhodli zorganizovať STRETÁVAČKY, ktoré organizujeme už dva mesiace. Za ten čas do KC PRIESTOR prišlo viac ako 100 ľudí.

Čo to je? 

Sú to pravidelné eventy, kde sa mladí ľudia zo Serede a okolia môžu stretnúť, zahrať si stolové hry, popíjať čaj alebo kávu, pochutnať si na jedle, ktoré pre vás pripravíme, pozrieť filmy, počúvať hudbu, diskutovať a debatovať.

Ako bolo? 

Začali sme s Welcome party na jar tohto roka – hrali sme Dixit, kávičkovali a filozofovali sme, zjedli, kto čo priniesol, počúvali tradičné slovenské a ukrajinské piesne a celkovo sme budovali novú komunitu. Mali sme tri movie nights, večer stolových hier a “kecacie” posedenie. Mali sme aj jedno spoločné ráno, kedy sme sa zrelaxovali na stretching morning. Počas posledných dvoch letných mesiacov sme ale STRETÁVAČKY poslali na dovolenku.

Ako bude? Aktuálne termíny na november.

Vždy začíname o 17:00 v našom milovanom PRIESTORE.

11.11. 2022 – piatok

15.11. 2022 – utorok

25.11. 2022 – piatok

29.11. 2022 – utorok

Stretávačky sme začali robiť v čase, kedy bol konflikt na území našich susedov veľmi čerstvá téma a do Serede začali prichádzať noví mladí ľudia z Ukrajiny. Preto sme cítili (a stále cítime) veľkú potrebu vytvoriť PRIESTOR, v ktorom sa budeme cítiť dobre spoločne. Vieme preto komunikovať v troch jazykoch – slovenčina, angličtina a ukrajinčina.

Tak dójdi kamoš, stretnime sa!

Do Serede opäť prichádza VATA. Opäť v inom formáte.

Vata leto je adaptáciou známeho Vata festu, ktorý Seredčania môžu poznať už od roku 2018. Tentokrát menšie kultúrne podujatie, ktoré spojí hudbu, literatúru, fotografiu a výtvarné umenie sa uskutoční už v sobotu 20. augusta od 17:00 na Garbiarskej ulici pri novovybudovanej Oddychovej zóne pri Váhu.

V krásnom prírodnom prostredí sa predstaví Marcel Páleš so svojím tímom poetov, aforistov, vtipkárov, dramaturgov a scenáristov. Seredčania si ich môžu pamätať z druhého ročníka Vata festu, na ktorom zožali obrovský úspech. Hudbu prinesú domáci – mladá kapela Fortuan a Mirka Slančíková Miškechová, ktorá je tiež seredskému publiku dobre známa. 

Svoju tvorbu predstaví aj poetka s rozprávkovým menom – Ružena Šípková a v kontraste k nej vystúpi mladý literárny talent – Eva Mančíková. Obe sú autorkami poézie zo Serede. Atmosféru podujatia doplnia fotografia autorky Dominiky Beličkovej. 

Vata sa tento rok objaví aj na ďalšom mieste, a to vďaka umeleckej inštalácii, ktorá odprezentuje tému tohto ročníka – Spojenie. Inštalácia bude pozostávať z kvádra, ktorého strany pomaľujú lokálni výtvarníci a výtvarníčky. Ich diela bude následne možné odkúpiť a mať tak kus kvalitného umenia z regiónu priamo u seba doma alebo v kancelárii. 

VATA vznikla, pretože členovia kultúrno-komunitného centra PRIESTOR vnímali, že regionálni umelci a kultúra sú len vatou, teda nepotrebnou výplňou, v našich životoch. Po kovide sa vatou stávajú spojenia medzi ľuďmi. Dnešný svet je zameraný na individualizmus a na to, že každý má ísť sám za seba. Sériou podujatí chce organizátor priniesť PRIESTOR, v ktorom sa všetci budú cítiť ako súčasť jednej komunity. VATA sa tento rok bude niesť v téme Spojenie a spojí hneď niekoľko podujatí. Nasledujúcim bude Vata jeseň v piatok 23. septembra v Seredskom kaštieli. Toto podujatie by sme neboli schopný zorganizovať bez finančnej podpory mesta Sereď.

O podujatí Vata fest

Vata fest je multižánrový kultúrny festival, ktorý spája hudbu, výtvarné umenie, divadlo, fotografiu a najmä ľudí. Prináša takisto diskusie, tvorivé workshopy a krásne ručne robené výrobky. Jeho druhý ročník navštívilo viac ako 1500 ľudí a hostil umelcov ako Jimi Cimbala, BoyWonder, bratia Danišovci a ďalších. Hlavným organizátorom podujatia je komunitno-kultúrne centrum KC PRIESTOR, ktoré otvorilo svoje služby pre verejnosť v roku 2016.

O KC PRIESTOR

Hlavným organizátorom podujatia je seredské komunitno-kultúrne centrum PRIESTOR. Ľudia v ňom nájdu možnosť realizovať sa, načerpať novú energiu, spoznať nových priateľov a zároveň rozšíriť svoje vedomosti v oblastiach, o ktoré sa zaujímajú. Vďaka rozvojovému programu, kultúrnym podujatiam, sídliskovým piknikom alebo príjemným oddychovým večerom buduje komunitu ľudí, ktorí trávia svoj čas zmysluplne a svojou pomocou prispievajú k realizácii originálnych a prospešných projektov v meste. Stavia na troch pilieroch, ktorými sú kultúra, rozvoj a podpora.

Spájame planéty. Spájame komunity. Spájame ľudí.

Za takmer 6 rokov fungovania komunitného centra PRIESTOR sa spájanie ľudí stalo naším poslaním. Po dvoch rokoch pandémie, kedy sme boli zavretí pred svetom, nám svet zaklopal na dvere. Otvorili sme ich a boli tam nielen naši priatelia a známi, ale aj utečenci a utečenkyne z Ukrajiny. Dnešné časy nám zvýraznili potrebu stretávať sa, spolupracovať, pomáhať si, tvoriť aj nové priateľstvá. Daruj nám svoje 2% z dane a pomôž nám tak spájať komunity.

Čo všetko vlastne robíme a v roku 2022 robiť budeme?

 • Prinášame fyzický PRIESTOR pre aktívnych študentov a študentky na tvorbu ich projektov a trávenie voľného času, 
 • prinášame fyzický PRIESTOR pre milovníčky literatúry, ktoré sa stretávajú v rámci literárneho klubu,
 • prinášame fyzický PRIESTOR pre učiteľov, ktorí vo voľnom čase doučujú svojich žiakov a žiačky,
 • prinášame fyzický PRIESTOR pre stretnutie komunít rôzneho veku a rôznych záujmov,
 • sieťujeme organizácie v našom regióne a spoločne tvoríme projekty na rozvoj mesta, na podporu sociálnych a komunitných služieb,
 • realizujeme neformálne vzdelávanie pre žiakov a žiačky základných a stredných škôl,
 • mentorujeme ľudí, ktorí majú záujem založiť vlastné občianske združenie alebo zorganizovať vlastný projekt,
 • zbierame potreby Seredčanov a Seredčaniek a ďalej ich posúvame na mestskú a krajskú samosprávu a v spolupráci organizujeme mestské zásahy,
 • organizujeme kultúrne a komunitné podujatia,
 • vydávame umelecký magazín,
 • spolupracujeme so zahraničnými organizáciami a spoločne sa učíme a zdieľame svoje know-how.

Ak sa Ti páči, čo robíme a chceš to vidieť v ešte lepšej forme, budeme Ti vďační a vďačné za Tvoje 2%. Presný postup, ako nám ich môžeš darovať, nájdeš nižšie. 

Takisto sa budeme tešiť, ak nám napíšeš svoje návrhy na aktivity, ktoré chceš u nás vidieť, prípadne sa rovno ujmeš ich zorganizovať. Budeme sa na Teba tešiť 

Dôležité termíny:

Do 30. apríla 2022 – Zasielanie vyhlásení zo strany daňovníkov, za ktorých daňovú povinnosť vyrovná zamestnávateľ (zamestnanec okrem vyhlásenia zasiela aj Potvrdenie o zaplatení dane)

Popis krokov pre venovanie 2% z dane

Zamestnanci:

 1. Požiadajte svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov a o vystavenie potvrdenia o zaplatení dane.
 2. Vyplňte vyhlásenie o poukázaní 2 % dane. Uveďte vaše meno, rodné číslo, bydlisko a sumu zodpovedajúcu 2% zaplatenej dane.
 3. Najneskôr do 30. apríla 2022 pošlite/doručte formuláre daňovému úradu v mieste vášho bydliska.

SZČO/Firmy:

Ak chce fyzická osoba, ktorá podáva daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2021 poukázať 2 %, resp. 3 % v roku 2022, musí vyplniť príslušný oddiel v daňovom priznaní a zaplatiť daňovú povinnosť vypočítanú na základe daňového priznania najneskôr do pätnástich dní po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania. Znamená to, že fyzická osoba nemôže mať nedoplatok na dani, pričom za nedoplatok sa nepovažuje suma nepresahujúca 5 eur.

Fyzická osoba, ktorá využila odklad daňového priznania k dani z príjmov za rok 2021 a predĺžila si lehotu na podanie daňového priznania a zaplatenia dane, môže taktiež poukázať 2 %, resp. 3 % zo zaplatenej dane.

Fyzická osoba vypĺňa nasledovný oddiel v daňovom priznaní, a to podľa typu daňového priznania, ktoré podáva:

 • typ A: vypĺňa údaje v VIII. oddiele,
 • typ B: vypĺňa údaje v XII. oddiele,

pričom pri jeho vypĺňaní je potrebné dať pozor na uvedenie správnych údajov, nakoľko uvedenie nesprávnych údajov bude mať za následok nepoukázanie podielu zaplatenej dane. 

Upozorňujeme, že ak fyzická osoba poukazuje podiel zaplatenej dane vo výške 3 %, musí k daňovému priznaniu pripojiť povinnú prílohu, ktorou je „Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti“ v rozsahu najmenej 40 hodín.

Zdroj textu: podnikajte.sk

V Seredy sa neswapuje, ale vymíná. Pozývame ťa na jarnú vymínačku.

Ani tá najjemnejšia látka nie je krásna, ak spôsobuje hlad a nešťastie.“

Gándí

Pokles cien oblečenia v posledných rokoch nám umožnil nakupovať čoraz viac. Kým kedysi si na luxusné kúsky ľudia roky šetrili a potom ich dedili nasledujúce generácie, dnes máme na dosah ruky dostupnú lacnú módu, ktorá sa mení každý týždeň. Priemerný človek vlastní päťkrát viac oblečenia, ako mali jeho starí rodičia. Môže to znieť ako pozitívna správa, kým sa nezamyslíme nad tým, prečo je to možné a za akú cenu.

Rýchla móda – neustále striedanie nových a nových kolekcií, ktoré módne značky chrlia na týždennej báze, výpredaje, v ktorých kúpite tričko za dve eurá a rifle za päť, či nekvalitné veci, ktoré sa po prvom praní zmenia na handru – má negatívny dopad na človeka, zvieratá, ale aj na celú našu planétu.

Módny priemysel je druhým najšpinavším priemyslom. Nielen preto, že pri produkcii oblečenia sa vytvára takmer 10% všetkých emisií skleníkových plynov, ale míňajú sa miliardy litrov vody, rieky sa znečisťujú nebezpečnými chemikáliami, čo priamo vplýva aj na zdravie miliónov ľudí pracujúcich v tomto priemysle.

Hovoriť o tom, že móda je taká lacná najmä preto, že v Bangladéši, Indii či Indonézii pracujú v neľudských podmienkach často viac ako 16 hodín denne, 6 dní v týždni ženy a malé deti, asi nemusíme. Ak chcete vedieť viac, pozrite si dokument River Blue či The True Cost.

Netrpia len ľudia, ale aj zvieratá. Často sú luxusné materiály, ako je merino, kašmír či angorská vlna, získavané nehumánnym spôsobom a zvieratá na následky zranení zomierajú.

Azda najväčší paradox ale celému tomuto kolobehu potom poskytne konečný spotrebiteľ – nakupujeme bez ohľadu na prírodu, bez ohľadu na iných ľudí či živé bytosti, vlastníme mnohonásobne viac, než si naši predkovia mohli dovoliť, no napriek tomu platí aj v našich skriniach Paretov princíp – nosíme približne 20% toho, čo vlastníme.

Ako z toho von, keď si radi robíte radosť oblečením či doplnkami?

Neponúkam vám žiaden návod na to, ako zatlačiť na módne značky, aby sa správali zodpovednejšie, ani žiadnu nenakupovaciu detoxikačnú výzvu, počas ktorej si nasledujúce tri roky nič nemôžete kúpiť.

Začnite s nami v malom – príďte na našu Vymínačku (čo je swap po seredsky). Dajte nový život veciam, ktoré nenosíte a nájdite si pre seba niečo, čo vám bude robiť radosť. Veci si nemusíte kupovať, pekné kúsky si viete zadovážiť aj z druhej ruky.

Tešíme sa na vás v PRIESTORe na našej jarnej Vymínačke v sobotu 23. apríla 2022 od 15:00 do 18:00. Bude komunitná atmosféra, ponúkneme vás kávou či koláčikom a chystáme aj viacero malých prekvapení. Môžete priniesť 7 kusov oblečenia v stave, v akom by potešili aj vás alebo by ste sa ich nehanbili dať najlepšej kamoške. Veci musia byť opraté, bez fľakov alebo dier. Môžete priniesť aj topánky. Vyhradzujeme si právo nezobrať vaše veci, ak nezodpovedajú požiadavkám.

Všetky detaily nájdete vo facebookovej udalosti TU.

PRIESTOR pre rozvoj

Človek mieni, život mení. Aj takto by sa dal popísať tento ročník vzdelávacieho programu #priestorprerozvoj

Pandémia, málo prihlášok a hrozná tragédia nás dohnali do kúta, v ktorom sme nevedeli, ako pokračovať s programom, ako sa viac venovať mladým ľuďom a ich rozvoju. Sami sme mali čo robiť s vlastnými silami.

Nakoniec sme v spolupráci so ZŠ Juraja Fándlyho Sereď a s Tomášom Kriššákom zo Sebavedomé Slovensko vymysleli workshopy zamerané na kritické myslenie a máme z toho obrovskú radosť a decká, veríme, aj úžitok. V pondelok 27. septembra boli prvé stretnutia s dvomi triedami deviatakov a deviatačiek a už plánujeme ďalšie termíny. Tentokrát sa budeme vzdelávať v PRIESTORe.

Ďakujeme za skvelú spoluprácu a nadšenie pre rozvoj, ZŠ Juraja Fándlyho Sereď a Sebavedomé Slovensko.

Okrem workshopov pre mladých ľudí pripravujeme aj zmenu rozvojového programu, o ktorej budeme informovať už čoskoro. Veríme, že sa bude páčiť nielen základoškolákom a stredoškolákom, ale aj ďalším ľuďom, ktorí chcú rásť a byť aktívni v komunite.

Aktivity v rámci projektu Priestor pre rozvoj môžeme realizovať vďaka finančnej podpore mesta Sereď. Ďakujeme.