Ako poskytnúť 2% z dane?

Ako každý rok, aj teraz môžete pomôcť rozvoju občianskeho sektora, a to bez toho, aby vás to niečo stálo. Jednoducho rozhodnete vy, kam pôjdu 2% z vašej celkovej zaplatenej dane. Ďakujeme vám, že sa rozhodnete pomáhať, či už komunitno-kultúrnemu centru PRIESTOR alebo hociktorému inému združeniu či neziskovej organizácii.

Tento rok použijeme financie z vašich 2% najmä na mzdy pracovníčok s mládežou a zabezpečenie tímu kultúrnych podujatí, ktorý bude aj naďalej prinášať všetky tie skvelé aktivity, ktoré oživujú Sereď. Ako teda poukázať 2% z dane?

Stretávačky pre teenagerov v utorky a v piatky od 17:00.

Som zamestnanec a zúčtovanie dane za mňa robí zamestnávateľ

1. Požiadali ste svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane? Super! 

2. Potom požiadajte zamestnávateľa, aby vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane. Z tohto potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať:

a) 2% z vašej zaplatenej dane – je suma (minimálne však 3 €), ktorú môžete v prospech KC PRIESTOR poukázať. 

b) 3% z vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2023 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré ste v roku 2023 dobrovoľnícky pracovali. Ak ste boli v našom dobrovoľníckom tíme, ozvite sa, radi vystavíme 🙂

3. Stiahnite si Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane.

4. Do Vyhlásenia napíšte:

a) Vaše údaje

b) sumu 2% (resp. 3%), ktorú ste vyrátali z Potvrdenia o zaplatení dane a dátum zaplatenia dane (tiež z Potvrdenia)

Budeme radi, ak zaškrtnete v tlačive aj súhlas so zaslaním Vašich údajov, aby sme sa Vám mohli poďakovať.

5. Obe tieto tlačivá, teda Vyhlásenie a Potvrdenie, doručte do 30. 04. 2024 na daňový úrad podľa Vášho bydliska. Adresu si nájdete TU. Prípadne nás kontaktujte.

***Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Vyhláseniu a Potvrdeniu o zaplatení dane je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti.

Vzdelávanie dievčat do 15 rokov dva utorky v mesiaci od 15:00 do 18:00.


Som fyzická osoba, ktorá si podáva daňové priznanie sama

1. Podľa typu príjmov, ktoré ste v roku 2023 mali, vyplňte Daňové priznanie typu A alebo Daňové priznanie typu B. V rámci neho vypočítate aj:

a) 2% z Vašej zaplatenej dane – to je suma, ktorú môžete v prospech KC PRIESTOR poukázať. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.

b) 3% z Vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2023 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré ste v roku 2023 dobrovoľnícky pracovali. Ak ste boli súčasťou nášho dobrovoľníckeho tímu, napíšte nám na mirka/zavináč/kcpriestor.sk a pošleme Vám potvrdenie.

2. Do príslušných kolónok Vášho daňového priznania o venovaní 2% z dane vyplňte naše údaje:

IČO/SID: 48484873

Právna forma: občianske združenie

Obchodné meno: KC PRIESTOR

Sídlo (ulica): Dionýza Stúra

Súpisné číslo: 759/35

PSČ: 92601 

Obec: Sereď

Podpíšte políčko pri týchto údajoch.

Budeme radi, ak navyše zaškrtnete v tlačive súhlas so zaslaním Vašich údajov, aby sme sa Vám mohli poďakovať.

3. Kompletne vyplnené daňové priznanie doručte do 31. 03. 2024 na daňový úrad podľa Vášho bydliska. Adresu si nájdete TU. K tomuto dátumu musíte tiež zaplatiť dane z príjmov.

***Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Vášmu daňovému priznaniu je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti!

Vzdelávanie mladých aktívnych ľudí každú stredu od 16:00 do 17:00 a jednu sobotu v mesiaci.


Som právnická osoba

1. Vyplňte Daňové priznanie právnických osôb. V rámci neho vypočítate aj:

a) 1% z Vašej zaplatenej dane, ak Vaša firma v roku 2023 až do termínu na podanie tohto daňového priznania NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (hocijakej organizácii). 

b) 2% z Vašej zaplatenej dane, ak Vaša firma v roku 2023 až do termínu na podanie tohto daňového priznania DAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (hocijakej organizácii).

2. Do príslušných kolónok Vášho daňového priznania o venovaní 1% / 2% z dane vyplňte naše údaje:

IČO/SID: 48484873

Právna forma: občianske združenie

Obchodné meno: KC PRIESTOR

Sídlo (ulica): Dionýza Stúra

Súpisné číslo: 759/35

PSČ: 92601 

Obec: Sereď

Budeme radi, ak navyše zaškrtnete v tlačive súhlas so zaslaním Vašich údajov, aby sme sa Vám mohli poďakovať.

3. Kompletne vyplnené daňové priznanie doručte do 31.03.2024 na Váš daňový úrad (zvyčajne podľa Vášho sídla). Adresu si nájdete TU. K tomuto dátumu musíte tiež zaplatiť dane z príjmov.

***Okrem daňového priznania už NEPODÁVATE na poukázanie 2% z dane žiadne iné tlačivá, ako napríklad kópie darovacích zmlúv, atď. – tie sú dôležité pri až pri prípadnej kontrole.

Detský štvrtok každý štvrtok od 9:00 do 11:00

Detský PRIESTOR každý štvrtok

Pracujeme s rôznymi cieľovkami a komunitami, pripravujeme rôzne komunitné stretnutia. Ale musíme uznať, že tieto sú pre nás najviac rozkošné.

Hovoríme o deťoch vo veku najmä 0-3 roky, ktoré ešte nenavštevujú škôlku a rady by sa vyjašili s rovesníkmi, aj keď vonku prší. No dobre, buďme úprimní, chcú to hlavne ich rodičia 🙂

Detský PRIESTOR každý štvrtok od 9:00 do 11:00 je novou aktivitou, ktorú priniesla Anuška Galová Vrbová z @aktivitybug a vy môžete prísť so svojimi deťúrencami skúsiť Montessori aktivity, skočiť si do bazéna s guličkami alebo aspoň pokecať s inými mamami.

Ako staré deti môžu prísť?

Vekový limit neudávame, stretáva sa však najmä skupina rodičov s deťmi vo veku 9 mesiacov až 3 roky. Občas prídu aj starší súrodenci, ktorí ostatnú skupinu zabavia a naučia napríklad, ako preliezť Piklerovej triangel či ako správne držať ceruzku.

Musím byť po celý čas?

Nie. Detský PRIESTOR je naozaj priestorom pre deti. Je úplne normálne, ak prídete raz a najbližšie tri týždne neprídete, lebo sopel. Je úplne normálne, že vaše dieťatko sa do 3 rokov nechce zapájať do skupinových aktivít, a tak sa bude chcieť hrať samo, nedeliť sa o hračky a mať svoj vlastný priestor. Je úplne normálne, že prídete až o 10:15, lebo skôr sa nepodarilo. Rozumieme tomu, sme na to pripravené.

Čo s kočíkmi?

Bohužiaľ, budova OC NOVA, respektíve prístup do KC PRIESTOR nie je bezbariérový, preto je nutné kočík nechať dole na prízemí, prípadne nás po príchode osloviť a my ho vynesieme hore. Prísť môžete pokojne aj s batoľatami, ktoré ešte nechodia.

Kedy sa vidíme?

Najbližšie sa vidíme 22. februára a každý ďalší štvrtok. V prípade vynechania herničiek informujeme na našich sociálnych sieťach, takže neváhajte sledovať náš Instagram alebo Facebook.

Ak máš nejaké otázky, píš, radi ti odpovieme 🙂

Kedy ste boli naposledy v zahraničí a potrebovali ste súrne pomoc?

Touto otázkou sme odštartovali aktivity školenia pre podporný odborný tím na školách a pre pracovníkov s mládežou. Cieľom bolo spoločne hľadať riešenia, ako zlepšiť podmienky pre inklúziu (nielen) ukrajinských detí a mládeže.

Ukrajinská utečenecká kríza je prebiehajúci proces, ktorý začal najmä na konci februára 2022 inváziou ruských vojsk na Ukrajinu. Nevieme však, kedy a či vôbec bude tento proces ukončený. Podľa údajov vydaných Cudzineckou políciou v Dunajskej Strede žilo v Seredi pred februárom 2022 presne 53 žien a 68 mužov, pričom iba šesť z nich boli deti. Dnes žije v Seredi viac ako 200 ľudí ukrajinskej národnosti, vrátane viac ako 70 detí do 18 rokov.

Ilustračná foto z Koncertu za ľudskosť na podporu ukrajinských odídencov v Seredi, ktorý sme organizovali v spolupráci z OZ Vodný hrad, 82. zborom Polaris – Slovenský skauting.

V KC PRIESTOR sme od začiatku vojny hľadali riešenia, ako vytvoriť bezpečný priestor plný pomoci, priateľstva a prijatia. Na týchto hodnotách sme postavili aj podujatie Stretávačky. Tie pre mladých ľudí do 19 rokov sme čo najviac otvorili aj ukrajinským deťom a mladým ľuďom, špeciálne pre ukrajinské mamy sme vytvorili Ukrajinské Stretávačky. Vďaka spolupráci so školami a dôvere mladých ľudí sme sa dozvedeli aj o potrebe vytvoriť aktivity priamo pre žiakov a žiačky našich seredských škôl, ktorí k nám utiekli pred vojnou. Tak vznikol ukrajinský školský klub na ZŠ Juraja Fándlyho.

Aktivity sme realizovali aj vďaka finančnej podpore a vzdelávaniu cez projekt Peaceful Minds, ktorý realizovala najmä estónska organizácia VitaTiim a my spolu s lotyšskou organizáciou 3D Friends sme boli partnermi. Workshop pre školy a organizácie pracujúce s mládežou bol posledným lokálnym výstupom v rámci projektu. 

Viedla ho skúsená organizácia Mareena, ktorej víziou je Slovensko, ktoré je bezpečným a dôstojným domovom pre všetkých bez ohľadu na národnosť, etnickú a náboženskú príslušnosť. Prostredníctvom dobrovoľníckeho programu a vzdelávacích aktivít Mareena asistuje cudzincom pri integračnom procese, prostredníctvom komunitných aktivít vytvára priateľské prostredie, ktoré spája Slovákov s cudzincami, a rozvíja otvorenú celospoločenskú diskusiu o témach migrácie, integrácie a ich výzvach.

Workshop zameraný na inklúziu (nielen) ukrajinských detí a mládeže viedla organizácia Mareena

Zapísala som si veľmi veľa nápadov a techník, ktoré môžem pri práci s deťmi využiť. Keďže som na svojej pozícii sociálnej pedagogičky nová, získala som veľa inšpirácie,” reflektovala po workshope Martina Palečková zo Základnej školy J. A. Komenského v Seredi. 

Ukrajinské deti sú ako tie slovenské. Potrebujú lásku a prijatie. Bojujú však s traumou a neistotou.

Ukrajinské deti potrebujú presne to, čo každé iné dieťa – porozumenie, pocit prijatia do skupiny. V niektorých triedach sa tento proces dial prirodzenejšie, inde úplne absentoval. Seredské deti prinášali na jednej strane záujem a súcit, na strane druhej sa často vyskytuje aj nepochopenie, nedôvera. 

Workshopu sa zúčastnili ZŠ J. A. Komenského v Seredi, ZŠ J. Fándlyho v Seredi, Youth for Equality a NIVaM a členovia KC PRIESTOR.

Takisto sme prišli na to, že šikana sa diala aj v rámci skupín ukrajinských detí. So situáciou nám vtedy pomohlo krajské pracovisko NIVaM, ktoré zastupovala psychologička s materinským jazykom ukrajinským. Bola to pre mňa obrovská pomoc, keďže jazyková bariéra mi dala stopku,” vysvetlila Laura Javorová, psychologička zo Základnej školy Juraja Fándlyho v Seredi. 

Z metropoly do Serede. Prečo byť aktívna aj v malom “zapadákove”

Aktivity KC PRIESTOR v oblasti inklúzie viedla najmä členka združenia, ktorá takisto utiekla do Serede pred vojnou. “Nikdy som si nemyslela, že odídem žiť do zahraničia. A už určite nie z môjho 400-tisícového mesta do 15-tisícovej Serede, o ktorej som ani netušila, že existuje. Obrovský pocit strachu a neistoty ma však donútil odísť a tak sa začala moja 5-dňová cesta na Slovensko,” vysvetľovala v plynuje slovenčine svoj príbeh Viktoriia Parokonna.

Vika predstavila svoj príbeh aj počas Vata festu 2023. Foto: Stanislav Klačanský

Keď som prišla do Serede, potrebovala som sa stále prechádzať. Nechápala som, ako malé je to mesto, a tak som chodila z jedného konca mesta na druhý,” spomína úsmevne Vika. “Počas svojich prechádzok som si všimla ohromné množstvo mladých ľudí, ktorí nemajú kam ísť a motajú sa popri Váhu, fajčia, zašívajú sa. Keď som spoznala KC PRIESTOR, bolo to pre mňa ako svetlo na konci tunela. Preto som sa rozhodla, že svoje skúsenosti z práce s mládežou z Ukrajiny využijem aj v Seredi a pomôžem ako dobrovoľníčka s projektom Stretávačky. Dnes je tých projektov už viac, ktoré dokonca vediem,” dopĺňa hrdo 22-ročná Vika.

Projekt skončil. Vojna, bohužiaľ, pokračuje. Súcit musí tiež.

Spomeňte si, kedy ste boli v zahraničí a udialo sa vám niečo, kvôli čomu ste potrebovali pomoc. Kto vám ju dal? Aké bolo pre vás vypýtať si pomoc? Išlo vám to jednoducho? Na vašom vlastnom zážitku môžete lepšie pochopiť ľudí, ktorí prídu na Slovensko a zrazu si potrebujú pomoc vypýtať, pričom ani netušia, na ako dlho. Kedy pôjdu domov? Kedy budú znova s tatinom? 

Projekt Stretávačky aj naďalej pokračuje. V minulom roku ich navštívilo viac ako 500 mladých ľudí od 12 do 19 rokov, pričom medzi ich pravidelných návštevníkov patria aj deti z Ukrajiny. Paradoxne sa stáva, že ukrajinské deti so sebou pritiahnu seredských kamarátov. Počas stretnutí získajú mladí ľudia možnosť oddýchnuť si, zahrať si Playstation alebo stolové hry, porozprávať sa a ak to potrebujú, majú možnosť aj psychologického poradenstva vďaka organizácii IPčko a sociálne poradenstvo vďaka Združeniu STORM. Ak chcete naše aktivity s mládežou podporiť, môžete tak spraviť jednorazovým alebo pravidelným darom na SK9583300000002100870555.

Naše aktivity zamerané na inklúziu ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine boli spolufinancované európskym programom Erasmus Plus pod projektom Peaceful Minds – KA210-YOU-3654208A, vďaka Národnému projektu EU-CARE, vďaka participatívnemu rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja a vďaka mestu Sereď. Ďakujeme.

Vznikajúci mládežnícky parlament sa stretol s primátorom

nova sered na urade

Podľa výsledkov prieskumov, až 43% mladých ľudí nedôveruje samospráve obce alebo mesta. Na druhej strane je mestské zastupiteľstvo, ktoré ma obhajovať aj práva a potreby mladých ľudí vo svojom meste,  avšak nepozná ich. Projekt Angažovaná Sereď sa to snaží zmeniť. Jeho výsledkom je mládežnícky parlament mesta Sereď. Volať sa bude Nová Sereď.

Mládežnícky parlament s názvom Nová Sereď, predstavil jeho budúci predseda Nikolas Knažík. Zdroj foto: KC PRIESTOR

V KC PRIESTOR pracujeme s deťmi a s mladými ľuďmi už od roku 2016. Z praxe potvrzdujeme výsledky štatistík, ktoré hovoria nielen, že 43% mladých ľudí nedôveruje mestu, ale približne 80% ľudí sa cíti nevypočutých. A to je naozaj vysoké číslo.

Dôvody, ktoré pre nedôveru uvádzajú, sú často informácie zo sociálnych sietí, pričom niektoré z nich sú relevantné, iné sú misinformáciami či dokonca vymyslenými hoaxami. Zároveň mladým ľuďom chýba kontakt s mestskou samosprávou, a to v online aj offline priestore. Nepoznajú ľudí, ktorí ich majú zastupovať, nepoznajú kompetencie mesta, neuvedomujú si vlastné práva a moc zasahovať do chodu mesta.

nova sered u primatora
Nová Sereď u primátora mesta Ondreja Kurbela. Zdroj foto: KC PRIESTOR

Nová Sereď sa stretla s primátorom mesta

Veľmi sa tešíme, že mladí ľudia, ktorí sa rozhodli meniť naše mesto k lepšiemu, nabrali odvahu a predstavili svoju skupinu a svoje priority na najbližšie obdobie primátorovi mesta Ondrejovi Kurbelovi, viceprimátorke Márie Fačkovcovej a koordinátorovi práce a mládežou Marekovi Čulagovi.

Vedenie mesta privítalo týchto mladých ľudí na prvom neformálnom stretnutí na meste Sereď, aby sa spoločne porozprávali o problémoch mladých ľudí, o participácii ľudí, ktorá je dnes snáď dôležitejšia ako kedykoľvek za posledné roky.

Nova Sered na mestskom urade
Nová Sereď s koordinátorkou Mirkou Sabovou Dudášovou z KC PRIESTOR na neformálnom stretnutí na mestskom úrade v Seredi. Zdroj foto: KC PRIESTOR

Zároveň ďakujeme všetkým spomenutým, že si našli čas a vypočuli si, čo mladých ľudí v Seredi trápi a ako sú ochotní pomôcť, aby sa mesto zlepšovalo.

A pikoška na záver: samozrejme, že vždy nás zaujíma, čo sa deje pod povrchom, a tak sme spolu s mladými ľuďmi dostali možnosť nazrieť aj do pivnice úradu. Povráva sa, že tam straší, ale my sme zistili, že tam straší iba Marek Čulaga, keď tam odkladá materiál zo Športových štvrtkov :)) ibaže by…

pivnice mesta

Projekt Angažovaná Sereď bol finančne podporený európskym programom Erasmus plus a mestom Sereď. Ďakujeme.

KC PRIESTOR v rámci projektu poskytuje workshopy v téme občianskej spoločnosti a mediálnej gramotnosti a koordinuje prácu mládežníckeho parlamentu z pozície mentora.

Eko deň s KC PRIESTOR

V KC PRIESTOR opäť prinášame Eko deň, počas ktorého spoločne vyčistíme mesto a nájdeme si jedinečné kúsky na seba v rámci Vianočného bazáru. Okrem upratania nášho verejného priestoru od smetí tak pomôžeme prírode aj nakupovaním z druhej ruky. Ušetríme zdroje prírodné aj finančné. 

foto: Stanislav Klačanský pre Vata magazín / KC PRIESTOR. Ocenenia: Slovak Press Photo, Príroda a životné prostredie
foto: Stanislav Klačanský pre Vata magazín / KC PRIESTOR. Ocenenia: Slovak Press Photo, Príroda a životné prostredie

Obe podujatia prebiehajú v sobotu 25. 11. a keďže máte veľa otázok, prinášame vám zhrnutie najviac žiadaných odpovedí.

Jesenné upratovanie mesta Sereď

Stretávame sa o 9:30 pri KC PRIESTOR. Centrum sa nachádza na poschodí budovy OC NOVA na Dionýza Štúra 759/35 – nad Libressom. V centre vás vyzbrojime teplým čajom, vrecami, rukavicami a ďalším potrebným náradím k upratovaniu. Odporúčame teplé oblečenie a vlastnú termosku. 

Upratovanie mestan v spolupráci so širokou verejnosťou a dobrovoľníkmi z AMAZON počas prvej polovičky roka 2023

Upratovať budeme v okolí OC Nova, kde je kopec lístia na parkoviskách, burina aj odpadky. Druhou odporúčanou lokalitou bude oddychová zóna pri Garbiarskej ulici pri Váhu. Samozrejme, ak preferujete inú lokalitu – napríklad vaše sídlisko – pokojne upratujte tam. Pri rannom stretnutí dostanete kontakt na koordinátorku a tej sa na konci práce ozvete, čo s plnými vrecami. 


Vianočný bazár v KC PRIESTOR

Od 15:00 do 17:00 bude prebiehať priamo v centre PRIESTOR predvianočný bazár. Vybrať si budete môcť oblečenie a knihy. Všetky položky budú mať symbolickú cenu – 1 a 2 eurá, takže naozaj za málo peňazí veľa muziky. 

Svoje veci nenoste

Počas podujatí Vymínačka ste zvyknutí, že aj vy nosíte svoje vyradené veci. Tentokrát tomu tak nebude. Dôvod je veľmi prozaický – máme veľa kvalitného oblečenia či kníh, ktoré ste nám darovali v minulosti a chceme to posunúť ďalej. Čiže na najbližšom bazáre predávame iba my, resp. darujeme, keďže všetky vyzbierané peniaze prijmeme formou daru. 

Financie, ktoré vyzbierame, použijeme na zaplatenie všetkých nákladov, ktoré máme pri rozvoji mesta, pri práci s mládežou, komunitou a pri organizácii kultúrnych podujatí.  

Swap kníh v prvej polovičke roka 2023 / KC PRIESTOR

Jedna vec bude ale s Vymínačkami rovnaká – čaká vás skvelá pohodová atmosféra, káva, čaj a niečo dobré pod zub. Všade budú svietiť svetielka a hrať nám bude vianočná hudba. Aby sme sa naladili na to príjemné spomalenie, na ktoré všetci čakáme 🙂

Ďakujeme sponzorom a dobrovoľníčkam

Naše environmentálne ladené aktivity podporilo mesto Sereď v rámci dotačnej výzvy určenej na rozvoj mesta a životné prostredie. Dobrovoľnícku prácu poskytli zamestnanci a zamestnankyne spoločnosti Amazon. Ďakujeme. 

Takisto ďakujeme našim novým aj dlhodobým dobrovoľníčkam, ktoré nám s realizáciou projektov pomáhajú.

Ďakujeme aj našim skvelým dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam

Tešíme sa na vás.

V prípade otázok nás kontaktujte na našich sociálnych sieťach alebo na info@kcpriestor.sk.

Novembrový PRIESTOR

Počas jesenného novembra sa môžeš prísť zohriať do PRIESTORu, kde na Teba čaká dobrý čaj, káva a priateľská atmosféra. Okrem klasicých Stretávačiek pre mladých a jesenného upratovania prinášame aj predvianočný bazár či dlho pýtané stretnutia pre rodičov s malými deťmi. Kreatívne duše zase poteší naša obľúbená kvetinová farma Bielokvet s kurzom viazania adventných vencov.

Stretávačky Teens

Ide o neformálne stretká mladých ľudí do 19 rokov, počas ktorých
hráme Playstation, pečieme palacinky, rozprávame sa o radostiach
aj trápeniach alebo len tak sme. Počas stretnutí je možné využiť
sociálno-psychologické poradenstvo, za čo vďačíme našim priateľkám a priateľom zo Združenia STORM a z Flek Klubu, ktoré v Trnave založilo IPčko.

Stretávačky realizujeme vďaka finančnej podpore Trnavského samosprávneho kraja cez Participatívny rozpočet a vďaka mestu Sereď.

Nová Sereď

Pomaly ale isto vzniká mláždenícky parlament mesta Sereď. Iniciovali sme jeho vznik, pretože sme presvedčené a presvedčení, že mladí ľudia by mali byť vypočutí. Prinášajú špecifický pohľad na mesto a ich prežívanie by nemalo byť ignorované. So skupinou rozhodných angažovaných mladých ľudí sa pravidelne stretávame v KC PRIESTOR a mentorujeme ich v ich zastupovaní mládeže.

Projekt Angažovaná Sereď realizujeme s finančnou podporou európskeho programu Erasmus Plus. Za podporu ďakujeme aj mestu Sereď.

Jesenné upratovanie

Komunitné stretnutie tentokrát na ulici. Posledný raz v roku
spoločne upraceme mesto od odpadkov. Stretneme sa pri KC
PRIESTOR o 9:30, odkiaľ sa vyberieme na jednotlivé sídliská.

Zveľaďovanie mesta realizujeme vďaka finančnej podpore mesta Sereď. Ďakujeme.

KURZ: Adventný veniec

Kreatívny kurz s lokálnou kvetinovou farmou Bielokvet. Priprav si
veniec, ktorý ti bude prinášať radosť počas celého adventu.
Viac informácií a registrácia na bielokvet@gmail.com.

Vianočný bazár

Nájdi si jedinečný kúsok pre seba alebo darček pre milovaných.
Daj šancu veciam z druhej ruky a vyber si krásne oblečenie alebo
pútavú knihu.

Za symbolické ceny tak možno ulovíš darčeky na blížiace sa Vianoce.

NOVINKA: Detský priestor

Konečne sme vám splnili želanie. Dlhopýtané komunitné stretnutia rodičov s malými deťmi, ktorí túžia po príjemnom prostredí vhodnom na kávu a pokec (a bezpečný PRIESTOR pre deti na hranie.) sú TU.

Každý štvrtok od 9:00 do 11:00 s Annamáriou Galovou Vrbovou, ktorá sa okrem prekladateľstva venuje aj montessori aktivitám. Takže budete vo viac než dobrých rukých ♡

Deti si nájdu kamošov a kamošky, vy si oddýchnete a dáte kávu alebo čaj. Za symbolické vstupné formou daru tak získate svoj PRIESTOR na materskej.


Okrem podujatí pre verejnosť pripravujeme aj ukrajinské kluby na školách, komunitné stretnutia pre ukrajinskú komunitu, rozvojový program pre mladé dievčatá – Výnimocná a dávame PRIESTOR ďalším krásnym projektom a iniciatívam v meste. Takisto sa vzdelávame a pracujeme na rozvoji organizácií vďaka programu Stronger Roots, o ktorom si prečítaj viac TU.

Tak teda osobne v PRIESTORe 😉

Stretávačky Teens už navštívilo viac ako 500 mladých ľudí

Stretávačky Teens sú bezpečným priestorom pre mladých ľudí v Seredi, kde môžu debatovať, zabávať sa, spoznávať sa, učiť sa niečo nové a aj len tak relaxovať pri filme či kofole. A ak potrebujú, získajú aj koučing alebo sociálne a psychologické poradenstvo.

Stretávačky fungujú už vyše roka, počas ktorého ich navštívilo viac ako 500 mladých ľudí! A to si zaslúži pár slov a čísel: 

  1. Za posledný rok sa uskutočnilo viac ako 40 stretnutí.
  2. Za rok na našich podujatiach sa zúčastnilo viac ako 500 tínedžerov a tínedžeriek.
  3. Strávili sme spolu viac ako 170 hodín.
  4. Diskutovali sme o viac ako 35 rôznych témach.
  5. Spolupracovali sme s 2 odbornými organizáciami z oblasti psychologicko-sociálnej pomoci.
  6. Viac ako 100 000-krát sme sa usmiali

Kto sa s týmito mladými ľuďmi stretáva? 

Naše služby pre mladých ľudí sa snažíme prinášať najkvalitnejšie, ako je to možné. Aj preto ďakujeme Združeniu Storm, ktorý je od vzniku KC PRIESTOR garantom pre sociálne poradenstvo. Neformálnych stretnutí s mladými ľuďmi sa zúčastňuje aj “stormáčka” Tatjana Tomić, ktorá poskytuje sociálne poradenstvo a prináša témy, ako napríklad tabak či vzťahy a v bezpečnej a príjemnej atmosfére o nich objektívne informuje mládež. 

Terapeutické aktivity a psychologické poradenstvo prinášajú odborníci a odborníčky z trnavského Flek Klubu, ktorý založilo IPčko. Ďakujeme im za ich profesionálnosť a človečinu, ktorú prinášajú pre mladých ľudí počas náročných rozhovorov, ale aj zábavu a uvoľnenie sa vďaka ich terapetickým štvornohým kamošom.

Koučing a mentoring poskytuje Mirka Sabová Dudášová. Ide často o neformálne rozhovory medzi štyrmi očami, počas ktorých si mladý človek sám odpovedá na otázky, ktoré ho trápia. Organizáciu a prípravu Stretávačiek má na starosti Vika Parokonna, ktorá sa vždy postará o čarovnú atmosféru a prostredie, v ktorom sa každý cíti vítaný, prijatý a uvoľnený. 

Čo počas Stretávačiek robíme?

Počas Stretávačiek sme sa spoločne hrali veľa rôznych hier zameraných na teambuilding, duševné zdravie a budovanie vzťahov, grilovali sme na nábreží, ktoré vybudovali seredskí skauti, počúvali sme hudbu a veľa príbehov, spievali sme počas karaoke, tancovali makarenu, jedli veľa, naozaj veľa, pukancov a palaciniek 🙂

Čo nás čaká do konca roka a v roku 2024?

Garantujeme, že v príjemnej spoločnosti bude určite ešte viac zábavy, popcornu a cool atmosférických posedení. So Stretávačkami pokračujeme aj v ďalšom roku. Ak našu prácu s mládežou chcete podporiť, budeme vám vďační za váš dar v ľubovoľnej výške. Darovať môžete aj TU: ludialudom.sk


Ďakujeme partnerom

Ďakujeme našim partnerom, bez ktorých by sme Stretávačky nemohli organizovať. PRIESTOR pre Stretávačky organizujeme vďaka finančnej podpore z Participatívneho rozpočtu Trnavskej župy a mesta Sereď.  

Za odbornú pomoc ďakujeme Združeniu Storm a Flek Klubu, ktorý v Trnave založilo IPčko.

Zároveň ďakujeme všetkým mladým ľuďom, ktorí nám každý mesiac dôverujú a prídu sa s nami porozprávať, zabaviť a nájdu u nás svoj PRIESTOR.

OSF podporila 20 slovenských organizácií, ktoré sa venujú komunitám. Sme medzi nimi.

S naším komunitno-kultúrnym centrom PRIESTOR sme sa v programe Stronger Roots uchádzali o podporu projektu Sereď Community Hub, v ktorom nám ide o lepšie nastavenie združenia tak, aby bolo udržateľnejšie po finančnej aj ľudskej stránke. Chceme byť ešte viac otvorení našej komunite a zapájať ju do našich aktivít. Preto budeme najbližších 18 mesiacov intenzívne pracovať na našej komunikácii, práci s dobrovoľníčkami a zdrojoch financovania mimo grantových schém.

Organizácie zapojené do tohto ročníka programu Stronger Roots / Zdroj foto: OSF

V programe Stronger Roots udeľujeme dnes na Slovensku vzácne inštitucionálne granty. O tom, že po tomto type podpory je v sektore dopyt svedčí aj obrovský záujem o program. Prišlo nám 118 žiadostí v prvom kole, čo zároveň preukazuje vitalitu a akcieschopnosť občianskych iniciatív po celom Slovensku. Podporili sme 20 výnimočných projektov a žiaľ, na mnoho kvalitných a sľubných projektov podpora nezvýšila, čo pre nás vytvára záväzok hľadať ďalšie zdroje na ich podporu do budúcnosti. Za dôležitý aspekt kvality programu považujem tiež fakt, že sme projekty v drvivej väčšine podporili v plnej výške žiadanej sumy a umelo neznižovali ich rozpočty, “ uviedol Fedor Blaščák, správca Nadácie otvorenej spoločnosti.  

Úvodné stretnutie organizácií zapojených do tohto ročníka Stronger Roots / Zdroj foto: OSF

Inovácie prinesieme aj vďaka vzdelávaniu a mentoringu

Okrem finančnej podpory zo strany Nadácie otvorenej spoločnosti dostaneme aj vzdelávanie, mentoring a sieť kontaktov výnimočných ľudí z občianskeho či biznis prostredia.

„Súčasťou programu Stronger Roots je aj program budovania kapacít podporených mimovládnych neziskových organizácií. Každý z grantistov bude mať vlastného mentora, môže využiť expertné konzultácie a zúčastní sa školení v témach ako komunikácia, fundraising, práca s dobrovoľníkmi a ďalšie. Nemenej dôležité je aj sieťovanie organizácií, výmena skúseností, učenie sa od seba navzájom“, dodáva Peter Lenčo, manažér programu Stronger Roots.

Súčasťou programu Stronger Roots sú aj vzdelávacie stretnutia, mentoring a sieťovanie aktívnych ľudí v treťom a v biznis sektore / Zdroj foto: OSF

Projekt nie je však iba našou aktivitou. Do spolupráce pozývame aj vás – našu komunitu.

Novú komunikáciu či strategické projekty nebudeme vymýšľať iba my. Okrem spolupráce s odborníkmi a odborníčkami na komunikáciu, prácu s mládežou či biznis spolupráce budeme chcieť počuť aj váš názor – teda názor komunity, pre ktorú naše aktivity prinášame. Nevieme sa dočkať stretnutí s vami, počas ktorých budeme počúvať feedback na naše služby či komunikáciu. Chceme vám dať čo najviac PRIESTORu pri rozvoji komunitného života v našom meste. Veríme, že sa pridáte.  

Partneri a donori programu Stronger Roots

Projekt bol podporený Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava v rámci Programu Stronger Roots for Civil Society. Cieľom programu je zvýšiť rezilienciu organizácií občianskej spoločnosti a ich spolupracujúcich organizácií, posilniť ich sociálny kapitál a začleniť ich do komunít a spoločenstiev, v ktorých realizujú svoje činnosti.

Projekt je financovaný Európskou úniou z Programu Občianstvo, rovnosť, práva a hodnoty. Prezentovaný obsah a názory vyjadrujú stanovisko autora/autorov a nemusia sa zhodovať s názorom Európskej únie alebo Nadácie otvorenej spoločnosti Bratislava. Ani Európska únia, ani Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava za ne nenesú zodpovednosť.

OBĽÚBENÝ SEREDSKÝ FESTIVAL JE SPÄŤ

Vata fest sa vracia vo veľkom štýle. V sobotu 19. augusta na hlavnom pódiu v Zámockom parku vystúpi známa kapela Korben Dallas, v kaštieli odohrajú legendárne Modré hory a nitrianske Nové divadlo zahrá predstavenie Anna Franková.

Predstavia sa aj seredské tanečné, hudobné a výtvarné talenty a vďaka rínku ukážu svoju tvorbu lokálni handmade výrobkári. Nebude chýbať program pre deti vo forme hier, predčítavania kníh, bábkového divadla Divadieľko Maťo a Divadlo Morgonrock či kreatívnych workshopov. 

Núdza nebude ani o výtvarné inštalácie a výstavy. Svoju tvorbu predstavia viacerí seredskí umelci a umelkyne, ktorí pomaľujú veľkorozmerné písmená VATA.

Okrem nich bude vystavovať svetoznámy fotograf Igor Mikula, ktorého fotografie zvierat z džungle vyhrávajú medzinárodné ocenenia. Vystavené budú aj fotky Stanislava Klačanského, ktorý pred dvoma rokmi nafotil pre Vata magazín fotografie o separovaní odpadu a za sériu vyhral ocenenie Slovak Press photo.

foto: Stanislav Klačanský pre Vata magazín / KC PRIESTOR. Ocenenia: Slovak Press Photo, Príroda a životné prostredie
foto: Stanislav Klačanský pre Vata magazín / KC PRIESTOR. Ocenenia: Slovak Press Photo, Príroda a životné prostredie

Vata fest opäť prinesie svetelnú show pod taktovkou agentúry Hurricane a Ľubomíra Slovinského a jeho tímu, ktorá v kombinácii s mohutnými platanmi a historickým kaštieľom prináša nezabudnuteľný zážitok, ktorý je každoročne vyvrcholením festivalu.

Projekt Vata fest finančne podporilo mesto Sereď a Nadácia SPP.

Vata fest organizujeme spoločne s: Zereth Coffee, Hurricane, OZ Vodný hrad, Komunita Eden, OZ Seredské nábrežie, Kidvak, kreatívnym štúdiom Nowera, miestnou farmou Bielokvet a s mnohými ďalšími.

ĎAKUJEME. Veľmi si túto spoluprácu vážime 💛

Letná vymínačka

Leto je tu, a preto nastal čas na ďalšiu obmenu šatníka.

Vyriešte to s nami inak a nenakupujte nové – vymeňte svoje nenosené či málo nosené kúsky za tie, ktoré vám sadnú ako uliate na našej letnej Vymínačke.

Po jarnej edícii sa opäť stretneme v Priestore, v sobotu 10.6.2023 od 16:00 do 18:00. Čaká vás náš príjemný Priestor, koláčiky a káva.

Vstupné na podujatie je dobrovoľné.

letna vyminacka

Čo môžem priniesť?

Uprednostňujte sezónne veci, teda veci na leto. V septembri je pre vás pripravená jesenná edícia vymínačky, takže jesenné veci si ušetrite na túto.

Môžete priniesť 7 kusov oblečenia v stave, v akom by potešili aj vás alebo by ste sa ich nehanbili dať najlepšej kamoške. Veci musia byť opraté, bez fľakov alebo dier, ideálne aj vyžehlené. Môžete priniesť aj topánky. 

Vyhradzujeme si právo nezobrať vaše veci, ak nezodpovedajú požiadavkám. Priniesť môžete dámske, pánske aj detské oblečenie.

Kedy môžem veci priniesť?

Oblečenie prineste priamo na podujatie, v sobotu 10.6.2023 od 16:00. Veci noste do 17:30, aby sa nám ku koncu podujatia oblečenie nehromadilo. Nebojte, ak aj prídete medzi prvými, budeme mať už nachystané nejaké pekné kúsky. A môžete zostať počas celej vymínačky alebo sa na ňu vrátiť a pozrieť sa, čo pekné postupne pribúda.

Koľko vecí si môžem zobrať?

Nechceme vás limitovať a veríme, že si každý vezme presne toľko, koľko potrebuje. Na Vymínačku nie je nutné veci priniesť, aby ste si mohli niečo vziať, rovnako nie je nutné si niečo vziať, ak chcete veci priniesť. 

Čo urobíte so zostávajúcimi vecami?

Zostávajúce vecičky budú v spolupráci s ekocharitou posunuté ľuďom, ktorí to potrebujú, prípadne budú ekologicky zrecyklované.

Tešíme sa na vás.