Nepodporujte KC PRIESTOR. Podporujte seba.

Dostal som zadanie. Zadanie napísať blog o tom, prečo je dobré podporovať KC PRIESTOR. Prečo je dobré prísť na naše podujatia, na ktoré sa občas dostanete iba po zaplatení vstupného. A to je fakt málokedy. Tak som sa rozhodol pouvažovať mojimi očami, ktoré v Seredi zažili 25 rokov. 

„Zase pítajú len prachy. Hróza!“
„Chotte do roboti a nežobryte tu!“
„Mne nikto nič nedal zadarmo. Snačte sa a chodte robiť!“
„Toto je kultúra? Choďte s tým do…“

Nie len takéto príspevky si občas prečítame alebo priamo vypočujeme v PRIESTORe. Nie len takéto názory predstavujú vzťah našich spoluobyvateľov Serede ku kultúre a komunitnému životu. A vôbec im to nezazlievam. Rozumiem postoju anonymného Seredana v odpore až v nahnevaní. V živote sa fakt musel snažiť, aby sa uplatnil na trhu práce. Aby bol dostatočným synom, manželom, rodičom, kamarátom. V živote nedostal možnosť zažiť príjemnú atmosféru komunitného (sídliskového) spolunažívania. Nemal až tak priamu možnosť ovplyvňovať dianie okolo seba. Veľakrát sa nemohol rozvíjať… lebo jednoducho nebolo kde. A hlavne, historicky, nebolo aktívnych ľudí, ktorí by vytvárali podmienky na trávenie voľného času. Toto si dovolím tvrdiť ako človek, ktorý to zažil… ehm, teda nezažil. Aj preto som sa rozhodol odsťahovať hneď ako som mohol. 

A po rokoch som sa do mesta vrátil vďaka aktívnym ľuďom, ktorí začali viac a viac makať na širokej ponuke aktivít pre nás všetkých, ktorí sme za niečím podobným cestovali do iných miest.

Po rokoch som sa vrátil, aby som mohol podporovať KC PRIESTOR. A ten podporil mňa.

PRIESTOR, ktorý je počúvajúci, reflektujúci a empatický k potrebám komunity, sídliska, činžiaku, vchodu, bytu, rodiny, jednotlivca.
Ľudí, ktorí sú akčne naladení na rozdanie samého seba. Sú pripravení investovať svoj voľný čas k tvorbe zmysluplných aktivít. 
Aktivity, vďaka ktorým môžeme zmysluplne tráviť voľný čas. Niečo sa pri nich naučíme, stretneme ale aj kultúrne uspokojíme.

Už tento piatok sa skĺbili všetky tri moje dôvody do jedného podujatia. Do Vata jesene. Budete mať možnosť zažiť Vymínačku a.k.a SWAP oblečenia, satirické Kafkove predstavenie Proces a dva koncerty troch mladých dám. 

Príďte aj vy zažiť atmosféru. Príďte nám povedať, ako sa vám páčilo a čo by ste práve vy chceli v budúcnosti. Budeme radi. Počúvame vás. Sme jedna komunita, jeden PRIESTOR.

PS: piatok budem moderovať, občas sa k vám prihovorím. Naozaj veľmi ocením, ak prídete a poviete svoj názor, aby sme mohli byť ešte lepšími 😊

Pavol Ščasný