V Seredy sa neswapuje, ale vymíná. Pozývame ťa na jarnú vymínačku.

kopa oblecenia

Ani tá najjemnejšia látka nie je krásna, ak spôsobuje hlad a nešťastie.“

Gándí

Pokles cien oblečenia v posledných rokoch nám umožnil nakupovať čoraz viac. Kým kedysi si na luxusné kúsky ľudia roky šetrili a potom ich dedili nasledujúce generácie, dnes máme na dosah ruky dostupnú lacnú módu, ktorá sa mení každý týždeň. Priemerný človek vlastní päťkrát viac oblečenia, ako mali jeho starí rodičia. Môže to znieť ako pozitívna správa, kým sa nezamyslíme nad tým, prečo je to možné a za akú cenu.

Rýchla móda – neustále striedanie nových a nových kolekcií, ktoré módne značky chrlia na týždennej báze, výpredaje, v ktorých kúpite tričko za dve eurá a rifle za päť, či nekvalitné veci, ktoré sa po prvom praní zmenia na handru – má negatívny dopad na človeka, zvieratá, ale aj na celú našu planétu.

Módny priemysel je druhým najšpinavším priemyslom. Nielen preto, že pri produkcii oblečenia sa vytvára takmer 10% všetkých emisií skleníkových plynov, ale míňajú sa miliardy litrov vody, rieky sa znečisťujú nebezpečnými chemikáliami, čo priamo vplýva aj na zdravie miliónov ľudí pracujúcich v tomto priemysle.

Hovoriť o tom, že móda je taká lacná najmä preto, že v Bangladéši, Indii či Indonézii pracujú v neľudských podmienkach často viac ako 16 hodín denne, 6 dní v týždni ženy a malé deti, asi nemusíme. Ak chcete vedieť viac, pozrite si dokument River Blue či The True Cost.

Netrpia len ľudia, ale aj zvieratá. Často sú luxusné materiály, ako je merino, kašmír či angorská vlna, získavané nehumánnym spôsobom a zvieratá na následky zranení zomierajú.

Azda najväčší paradox ale celému tomuto kolobehu potom poskytne konečný spotrebiteľ – nakupujeme bez ohľadu na prírodu, bez ohľadu na iných ľudí či živé bytosti, vlastníme mnohonásobne viac, než si naši predkovia mohli dovoliť, no napriek tomu platí aj v našich skriniach Paretov princíp – nosíme približne 20% toho, čo vlastníme.

Ako z toho von, keď si radi robíte radosť oblečením či doplnkami?

Neponúkam vám žiaden návod na to, ako zatlačiť na módne značky, aby sa správali zodpovednejšie, ani žiadnu nenakupovaciu detoxikačnú výzvu, počas ktorej si nasledujúce tri roky nič nemôžete kúpiť.

Začnite s nami v malom – príďte na našu Vymínačku (čo je swap po seredsky). Dajte nový život veciam, ktoré nenosíte a nájdite si pre seba niečo, čo vám bude robiť radosť. Veci si nemusíte kupovať, pekné kúsky si viete zadovážiť aj z druhej ruky.

Tešíme sa na vás v PRIESTORe na našej jarnej Vymínačke v sobotu 23. apríla 2022 od 15:00 do 18:00. Bude komunitná atmosféra, ponúkneme vás kávou či koláčikom a chystáme aj viacero malých prekvapení. Môžete priniesť 7 kusov oblečenia v stave, v akom by potešili aj vás alebo by ste sa ich nehanbili dať najlepšej kamoške. Veci musia byť opraté, bez fľakov alebo dier. Môžete priniesť aj topánky. Vyhradzujeme si právo nezobrať vaše veci, ak nezodpovedajú požiadavkám.

Všetky detaily nájdete vo facebookovej udalosti TU.