Sereď sa zaviazala, že bude počúvať mladých ľudí. Podpísala s nimi memorandum o spolupráci.

mesto Sereď X Nová Sereď
Foto: KC PRIESTOR / Stano Klačanský

Novovzniknutý mládežnícky parlament Nová Sereď, ktorý KC PRIESTOR koordinuje v rámci projektu Angažovaná Sereď,  podpísal v piatok na mestskom úrade v Seredi zmluvu o spolupráci s mestom Sereď. Podujatia sa zúčastnili všetky seredské školy, krajské aj národné organizácie, ktoré pracujú a mládežou, vedenie mesta Sereď a aj podpredseda Trnavského samosprávneho kraja Patrik Voltmann.

Okrem samotného podpísania zmluvy sme vyskúšali, ako si jednotlivé generácie rozumejú. Viete, čo je felliť alebo kuchta?
Okrem samotného podpísania zmluvy sme vyskúšali, ako si jednotlivé generácie rozumejú. Viete, čo je felliť alebo kuchta?

Stretla sa úžasná a obrovská skupina ľudí, ktorá chce spolupracovať a tvoriť lepšie mesto, lepší kraj, lepšie prostredie pre mladých ľudí. Tešíme sa na všetky ďalšie kroky, ktoré máme pred sebou,

uviedla Miroslava Sabová Dudášová, koordinátorka projektu Angažovaná Sereď.

Zmluva o spolupráci je oficiálnym potvrdením spolupráce a obojstrannej snahy o skvalitňovanie života mladých ľudí v meste Sereď. Mladí ľudia sa v ňom zaviazali, že budú získavať potreby a požiadavky od ľudí do 30 rokov a následne ich budú komunikovať vedeniu mesta Sereď. 

Takisto svojím podpisom potvrdili, že budú organizovať kultúrne a vzdelávacie podujatia pre mládež a svoju inšpiráciu budú hľadať aj v spolupráci s inými organizáciami v meste, v kraji, ale aj na národnej a medzinárodnej úrovni.

Je mi cťou zastupovať mladých ľudí v Seredi. Pozývam vás, mladí, pridajte sa k nám a meňte spolu s nami mesto k lepšiemu,

vyzval prítomných študentov a študentky predseda Novej Serede Nikolas Knažík.

Na druhej strane sa mesto zaviazalo, že minimálne 4-krát do roka vytvorí priestor na vypočutie a diskusiu s mladými ľuďmi, bude rešpektovať ich spätnú väzbu na rozvoj mesta a bude hľadať možnosti, ako podporiť mladých ľudí pri ich sebarealizácii. 

Podpísanie spolupráce s mládežníckym parlamentom považujem za významný krok a dôležitý posun v oblasti participácie v Seredi. Práve mladí vnášajú do miest nové nápady a život. Ich názory, návrhy a potreby musíme počúvať a rešpektovať.

vysvetlil primátor Serede Ondrej Kurbel.
O živote mladých ľudí v meste a v kraji diskutovali,zľava: Marek Čulaga, koordinátor práce s mládežou, Karin Drgonová, členka mládežníckeho parlamentu, Patrik Voltmann, podpredseda TTSK, Ondrej Kurbel, primátor mesta Sereď
O živote mladých ľudí v meste a v kraji diskutovali,zľava: Marek Čulaga, koordinátor práce s mládežou, Karin Drgonová, členka mládežníckeho parlamentu, Patrik Voltmann, podpredseda TTSK, Ondrej Kurbel, primátor mesta Sereď

Spolupráca s mládežníckym parlamentom je ďalším dôležitým krokom – popri vytváraniu novej koncepcie pre rozvoj práce s mládežou – pre budovanie mesta, v ktorom sa mladí ľudia rozhodnú tráviť svoj voľný čas, či neskôr budovať si tu svoj rodinný život.

Memorandum o spolupráci podpísal primátor mesta Ondrej Kurbel a predseda Novej Serede Nikolas Knažík
Memorandum o spolupráci podpísal primátor mesta Ondrej Kurbel a predseda Novej Serede Nikolas Knažík. Foto: KC PRIESTOR / Stano Klačanský

Nová Sereď – mládežnícky parlament mesta Sereď je výsledkom projektu Angažovaná Sereď, ktorý realizuje KC PRIESTOR a ktorý je spolufinancovaný európskym programom Erasmus Plus pod ID projektu KA154-YOU-BD187A4D.

KC PRIESTOR od roku 2016 podporuje mladých ľudí v ich angažovanosti a je im mentorom na ceste za presadzovaním potrieb mladých ľudí do 30 rokov, vďaka čomu môže rásť aj samotné mesto. Aktívny mládežnícky parlament je výsledkom ich spolupráce aj s mestom Sereď.

Už tento piatok budeme diskutovať s Matejom Príbelským a s parlamentmi z iných miest

Mladí ľudia, ktorí majú záujem zažiť Novú Sereď v neformálnom prostredí a spoznať príbeh mladého aktívneho novinára z Galanty Mateja Príbelského, môžu prísť už tento piatok 26. apríla o 17:00 do KC PRIESTOR. Matej je investigatívny novinár z redakcie Aktuality.sk, ktorého súkromie narušil rapper Rytmus, ktorý zverejnil jeho telefónne číslo.

V neformálnom a bezpečnom prostredí sa porozprávame o tom, ako vieme byť angažovaní a akú moc môžu mať naše aktivity. Zároveň spoznáme veľa mladých ľudí aj z iných mládežníckych parlamentov po Slovensku a po diskusii môžeme zostať kecať ďalej či zabaviť sa pri karaoke night.

Viac fotografií si môžete pozrieť vo fotogalérii: