Vznikajúci mládežnícky parlament sa stretol s primátorom

nova sered na urade

Podľa výsledkov prieskumov, až 43% mladých ľudí nedôveruje samospráve obce alebo mesta. Na druhej strane je mestské zastupiteľstvo, ktoré ma obhajovať aj práva a potreby mladých ľudí vo svojom meste,  avšak nepozná ich. Projekt Angažovaná Sereď sa to snaží zmeniť. Jeho výsledkom je mládežnícky parlament mesta Sereď. Volať sa bude Nová Sereď.

Mládežnícky parlament s názvom Nová Sereď, predstavil jeho budúci predseda Nikolas Knažík. Zdroj foto: KC PRIESTOR

V KC PRIESTOR pracujeme s deťmi a s mladými ľuďmi už od roku 2016. Z praxe potvrzdujeme výsledky štatistík, ktoré hovoria nielen, že 43% mladých ľudí nedôveruje mestu, ale približne 80% ľudí sa cíti nevypočutých. A to je naozaj vysoké číslo.

Dôvody, ktoré pre nedôveru uvádzajú, sú často informácie zo sociálnych sietí, pričom niektoré z nich sú relevantné, iné sú misinformáciami či dokonca vymyslenými hoaxami. Zároveň mladým ľuďom chýba kontakt s mestskou samosprávou, a to v online aj offline priestore. Nepoznajú ľudí, ktorí ich majú zastupovať, nepoznajú kompetencie mesta, neuvedomujú si vlastné práva a moc zasahovať do chodu mesta.

nova sered u primatora
Nová Sereď u primátora mesta Ondreja Kurbela. Zdroj foto: KC PRIESTOR

Nová Sereď sa stretla s primátorom mesta

Veľmi sa tešíme, že mladí ľudia, ktorí sa rozhodli meniť naše mesto k lepšiemu, nabrali odvahu a predstavili svoju skupinu a svoje priority na najbližšie obdobie primátorovi mesta Ondrejovi Kurbelovi, viceprimátorke Márie Fačkovcovej a koordinátorovi práce a mládežou Marekovi Čulagovi.

Vedenie mesta privítalo týchto mladých ľudí na prvom neformálnom stretnutí na meste Sereď, aby sa spoločne porozprávali o problémoch mladých ľudí, o participácii ľudí, ktorá je dnes snáď dôležitejšia ako kedykoľvek za posledné roky.

Nova Sered na mestskom urade
Nová Sereď s koordinátorkou Mirkou Sabovou Dudášovou z KC PRIESTOR na neformálnom stretnutí na mestskom úrade v Seredi. Zdroj foto: KC PRIESTOR

Zároveň ďakujeme všetkým spomenutým, že si našli čas a vypočuli si, čo mladých ľudí v Seredi trápi a ako sú ochotní pomôcť, aby sa mesto zlepšovalo.

A pikoška na záver: samozrejme, že vždy nás zaujíma, čo sa deje pod povrchom, a tak sme spolu s mladými ľuďmi dostali možnosť nazrieť aj do pivnice úradu. Povráva sa, že tam straší, ale my sme zistili, že tam straší iba Marek Čulaga, keď tam odkladá materiál zo Športových štvrtkov :)) ibaže by…

pivnice mesta

Projekt Angažovaná Sereď bol finančne podporený európskym programom Erasmus plus a mestom Sereď. Ďakujeme.

KC PRIESTOR v rámci projektu poskytuje workshopy v téme občianskej spoločnosti a mediálnej gramotnosti a koordinuje prácu mládežníckeho parlamentu z pozície mentora.