Moja dcéra sa správa čudne. Asi si niečo dala(?)

Združenie STORM, jedna zo zakladajúcich organizácií KC PRIESTOR, už 19 rokov poskytuje sociálne poradenstvo pre všetkých. Anonymne a bez kritiky.

„Moja dcéra sa občas správa čudne. Asi si niečo dala(?)“

„Manžel za posledné mesiaca veľmi schudol, skoro nejedáva a stále len niekde chodí. Občas nespí pár dní.“

„Našiel som synovi niečo sypké v alobale. Také jemne zelené, skôr biele… Neviem čo to je a ani nechce povedať, čo to je. Obávam sa, či to nesúvisí aj s jeho zanedbávaním futbalu.“

Aj s takýmito otázkami a obavami sa na nás obracia rodina, či blízki experimentátorov a užívateľov drog. Pojem užívateľ drog možno znie veľmi negatívne. Nehodnotí však človeka, neodsudzuje. Iba popisuje činnosť človeka, o ktorého má niekto obavy. Niekedy prehnané, no, samozrejme, inokedy aj veľmi opodstatnené.

Prehnané reakcie smerom k osobe, ktorú mám rád a obávam sa o ňu, často súvisia so strachom, s ochranárstvom, ale aj so zlyhaním. Najčastejšie prehnané reakcie však súvisia s minimom vedomostí o samotných drogách. Samozrejme, nie všetci vieme všetko, a práve preto sa obraciame na rôzne profesie. Napríklad, keď si neviem opraviť auto, idem k automechanikovi.

Práve preto aj v Seredi poskytujeme sociálne poradenstvo aj pre blízkych, pre rodičov už skoro 20 rokov. Aby ste sa mali na koho obrátiť v takto citlivých témach. Obávať sa nemusíte. Naše služby sú zdarma, a čo je dôležitejšie, sú aj anonymné. Nepotrebujeme vaše osobné údaje ani kartičku poistenca. Dokonca sa nemusíme stretnúť ani osobne, pokiaľ nechcete. Môžete nás kontaktovať iba raz alebo sa budeme stretávať pravidelne. Môžete k nám prísť spoločne alebo jednotlivo. Všetko je len na vás. A my vám poskytneme najlepšiu podporu a radu. V prípade potreby vám odporučíme iných odborníkov (psychiatria, resocializačné zariadenie, zdravotná staroslivosť) alebo za nimi pôjdeme spoločne s vami. Sme pripravení byť tu pre vás do takej miery, ako nám dovolíte.

Môžete sa na nás obrátiť prostredníctvom:
Mobilu: 0917 816 654
Mailu: info@zdruzeniestorm.sk
Facebooku: Združenie STORM alebo Bezpečne v komunite Sereď (FB skupina)
Osobne: každý štvrtok od 10:00 do 12:30 v priestoroch polikliniky (bočným vchodom do suterénu, niekdajšie rehabilitačné oddelenie)

Mgr. Pavol Ščasný, štatutárny zástupca Združenia STORM

Foto: Miloš Štefanka