Viete, čo je to Vymínačka?

Swapovanie sa v ostatných rokoch stalo trendom. Vymieňa sa nielen oblečenie, detské hračky, či rastlinky, ale aj kryptomeny (!). Výraz pochádza z anglického slova „swap“, čo v preklade znamená vymeniť, a teda ide o formu burzy bez peňazí, kedy si vymieňame naše prebytky s prebytkami iných ľudí.

Swapuje celý svet, my v Seredi vymíname. Pravidelne každé tri mesiace pre vás organizujeme Vymínačku – miesto, kde nepoužívané veci dostávajú nový domov. Prečo by ste mali vymínat s nami aj vy?

Ako úplne prvé sa začali pred pár rokmi objavovať swapy oblečenia. Hlavným dôvodom, prečo takéto podujatia vznikli, bola snaha odbremeniť našu planétu od nadprodukcie, a zároveň možnosť obnoviť svoje šatníky spôsobom, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Swap je účinný, ale najmä komunitný spôsob ako dať svojmu peknému, nepoškodenému a čistému oblečeniu druhú šancu, a zároveň, ako pre seba nájsť nový kúsok bez toho, aby ste museli kupovať nové veci.

Či už vymínate oblečenie alebo čokoľvek iné, prinesie vám to množstvo výhod.

1. Ušetríte rodinný rozpočet, keď zadarmo, prípadne za symbolický poplatok na podujatie získate niečo, čo potrebujete.

2. Dáte nový život veciam, ktoré vám už nerobia radosť, no urobia radosť niekomu inému.

3. Získate dobrý pocit. Okrem toho, že uvidíte, ako vaše veci nájdu nový domov sa na vymínačkách stretáva komunita podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí. Stretnete známe tváre a spoznáte aj nových ľudí. Snažíme sa, aby všetky naše podujatia boli popretkávané človečinou a tešíme sa, že sa to práve vďaka ich návštevníkom darí.

4. Šetríte životné prostredie. Vymieňaním pomáhate transformácii z lineárnej na cirkulárnu ekonomiku, využívate už vyrobené veci, čím šetríte prírodné zdroje, a zároveň eliminujete množstvo odpadu, ktorý by inak vznikol.

Čo môžete priniesť a koľko?

Niektoré podujatia sú limitované, iné nie. Naša Vymínačka patrí k tým prvým – limit určujeme pre každé podujatie zvlášť a stanovujeme ho tak, aby sme vám vedeli zabezpečiť dostatočne širokú ponuku, no na druhej strane, aby to u nás nevyzeralo ako na skladisku. Vymínačky robíme sezónne, takže sa nemusíte báť, že ak raz nemôžete prísť, už nedostanete príležitosť svoje veci posunúť ďalej.

Koľko si toho môžem vziať, platí sa za vstup alebo čo sa deje s vecami, ktoré nikto nechce?

Každá Vymínačka má svoje pravidlá, preto vám odporúčame si pred každým podujatím prečítať tieto detaily. O podujatiach pravidelne informujeme na našom Facebooku, preto nás nezabudnite sledovať, aby vám neušla žiadna novinka!